Blair,İran'ı tehdit etti

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

İran ile İngiltere arasındaki rehine krizi büyüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran, ABD'nin, 5 diplomatını iki ayı aşkın süredir elinde tutmasına misille olarak 15 İngiliz askerini rehin aldı. İngiltere Başbakan Tony Blair, İran'ın alıkoyduğu İngiliz askerleri diplomatik çabalar sonucu bırakmaması halinde sorunun "başka bir safhaya" girebileceği uyarısında bulundu.Türkiye de esir alınan İngiliz askerleri için devreye girdi.

BLAİR: SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ

İngiltere Başbakan Tony Blair, İran'ın alıkoyduğu İngiliz askerleri diplomatik çabalar sonucu bırakmaması halinde sorunun "başka bir safhaya" girebileceği uyarısında bulundu.

İngiliz askerlerin salıverilmesi için diplomatik yolların denendiğini belirten Blair, askerlerinin "hiçbir neden olmadan" alıkoyulmasına seyirci kalamayacaklarını kaydetti. GMTV televizyonuna konuşan Blair, "Bu sorunu diplomatik yollarla halledip İranlıların askerlerimizi salıvermeleri gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Umarım başarılı oluruz. İranlılar askerlerimi salıvermek zorunda. Bu gerçekleşmezse sorun farklı bir safhaya girer." uyarısında bulundu. İngiliz lider, askerlerin alıkoyulması için ortada bir sebep olmadığını kaydetti.

"Farklı bir safhanın" ne olduğuna yönelik sorulara Blair, "Şimdilik bekleyeceğiz. Ancak Irak sularında BM şemsiyesi altında görev yapan askerlerimizin İran'a götürülmesi gibi bir durum olamaz. Önemli olan askerlerimizin sağlığı." dedi.

BECKETT REHİNE PAZARLIĞINI GÜL'ÜN OFİSİNDEN YAPTI

Türkiye de esir alınan İngiliz askerleri için devreye girerken, Ankara'da bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett İran'la rehine pazarlığını Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ofisinden yaptı.

Gergin telefon görüşmesinde Muttaki, İngiliz Bakan'ın 15 İngiliz askerinin salıverilmesi yolundaki talebini kabul etmedi.

Gül de Beckket'ın gelişi öncesinde İran Dışişleri Bakanı Muttaki ile telefon görüşmesi yaptı.

Ankara'daki diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül'ün İranlı meslektaşı ile bir görüşme yaptığını, görüşmede, Bakan Gül'ün önümüzdeki ay İstanbul'da yapılması planlanan Irak ile ilgili toplantıya İranlı meslektaşını davet ettiği belirtilirken, Bakan Gül'ün Körfez'de İran askerleri tarafından göz altına alınan İngiliz askerlerinin serbest bırakılması için de girişim başlattığı ifade edildi.

Bakan Gül ile yaklaşık 35 dakika telefonda görüşen İran Dışişleri Bakanı Muttaki'nin İstanbul'da yapılması planlanan Irak toplantısına olumlu baktığı ve bu toplantıya katılacaklarını bildirdiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, İran Dışişleri Bakanı Muttaki'nin Frankfurt'tayken telefonla Bakan Gül ile konuştuğuna değinirken, İran Dışişleri Bakanının, gözaltına alınan İngiliz askerler için başlattığı diplomatik girişimleri bölge güvenliği açısında olumlu ve yapıcı bir yaklaşım olarak değerlendirildiğini de belirttiler.İran Dışişleri Bakanı'nın da, Gül'e "Elimizden geleni yapacağız" dediği öğrenildi.

BECKETT-GÜL BASIN TOPLANTISI

Türkiye'ye dün akşam gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Margareth Beckett ile Abdullah Gül görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.

Bakan Gül, ilişkilerin iki ülke başbakanları tarafından 2004 yılının mayıs ayında açıklanan eylem planı çerçevesinde iyi devam ettiğini ve yetkililerin yakın istişareler içinde olduğunu ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, İran tarafından gözaltına alınan İngiliz askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve meselenin sorunsuz ve barışçı şekilde hallolmasını istediklerini kaydetti.

Beckett, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Dışişleri Konutunda yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Körfez'deki son gelişmelerle ilişkin bilgi verdi.

Körfez'de birkaç gün önce rehin alınan İngiliz askerlerin durumuyla ilgili olarak, İran hükümetinin daha önce kendilerine özel olarak söylediklerini kamuoyuna da aktardığını belirten Beckett, "Gözaltına alınanların hepsinin sağlık durumları iyi ve şu anda iyi durumdalar" dedi.

Bu haberi almanın kendilerini çok memnun ettiğini kaydeden İngiliz bakan, bununla birlikte askerlerin en kısa zamanda İngiltere'ye iade edilmesini de istediklerini kaydetti.

Beckett, askerlerin İngiltere'nin İran'daki temsilcileriyle görüştürülmesini talep ettiklerini de ifade ederek, "Bulundukları şartlar uygunsa, onlarla temas kurabilmeyi, hükümetlerinin ve ailelerinin onların yanında olduğunu gösterebilmeyi istiyoruz" diye konuştu.

"CASUSLUKLA SUÇLANAMAZLAR"

"Bu meselenin sorunsuz ve barışçı şekilde hallolduğunu görmek istiyoruz, umarım olur" diyen Beckett'e, "İngiliz askerlerinin neyle suçlanacağını bilip bilmediği" de soruldu.

Şu ana kadar İran hükümeti tarafından askerlerin nerede tutulduğuna ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini ifade eden Beckett, "askerlerin orada bulunmalarının nedeninin, Irak'ta kaçakçılık konusunda oranın hükümetine destek vermek olduğunu" belirterek, "O yüzden casusluk iddiasının mümkün olmayacağını düşünüyorum" dedi.

İran ile ilişkileri son derece hassas tutmaya çalıştıklarını kaydeden Beckett, "Ancak maalesef bu yaptıklarımız, gözaltına alınan askerlerin aleyhine işledi. Her zamanki gibi yapıcı bir sonuç peşindeyiz. İran ile herkesin çıkarına olacak yapıcı ve barışçı bir çözüm aranması taraftarıyız" diye konuştu.Dışişleri Bakanı Gül, aynı konuya ilişkin bir soru üzerine, "Körfez'de maalesef cereyan eden bu olayın kısa süre içerisinde barışçı şekilde bitmesi için Türkiye olarak biz de büyük gayret içerisindeyiz" dedi.

Konuyla ilgili olarak İran ile temas halinde olduklarını ifade eden Gül, "Ümit ediyorum ki kısa süre içerisinde tatlı bir şekilde bu iş sonuçlanır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious