Blair 40 milyon pound kazanacak

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Blair başbakanlığa veda etmeye hazırlanırken, diğer yandan da kitap anlaşmaları ve konuşma gezilerinden kazanacağı 40 milyon pounda 'Merhaba' demeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere Başbakanı Tony Blair, başbakanlığı bıraktıktan sonra İsrail ve Filistinlileri birbirlerine yaklaştırmak amacıyla 'dinlerarası anlayış' için çalışan bir yardım vakfı kuracak.

Ancak Irak savaşının mimarlarından biri olarak Blair’in kendisini bir barış elçisi olarak görevlendirmesi şaşkınlık yarattı.

Blair, eski bir başbakan olarak dünyayı bir baştan diğerine dolaşıp yeni davasını tanıtacak. Ama aynı zamanda yapacağı her bir konuşma için yaklaşık 250 bin pound (663 bin YTL) alacak.

Blair, başbakanlıktan hayatı boyunca alacağı yılda 117 bin 500 pound (311 bin YTL) emeklilik maaşı ve yıllık 90 bin poundluk (yaklaşık 230 bin YTL) kamu hizmeti ödemesinin yanı sıra uluslararası konuşma çevrelerinden de ekstra kazanç elde edecek.

Kuzey İrlanda’da Katolikler ve Protestanlar arasında ortak yönetimi sağladıktan sonra Blair’in Ortadoğu barışı için iştahının daha da kabardığı belirtiliyor.

27 Haziran'da görevinden ayrılıyor

İngiltere Başbakanı Tony Blair, istifa çağrılarına boyun eğdi. Blair, 27 Haziran'da başbakanlığı bırakıyor. Blair, açıklamayı 24 yıl önce siyasete atıldığı, kendi seçim bölgesi Sedgefield'de yaptı.

10 yıllık görev süresini 15 dakikalık konuşmasında özetleyen Blair, "Hatalarım için özür diliyorum. Ne yaptıysam, doğru olduğuna inandığım için yaptım" dedi.

Blair, Irak savaşı için "tartışmalı bir savaş", ABD'nin adına "terörle savaş" dediği eylemleri içinse "irade savaşı" ifadelerini kullandı. Şimdi İşçi Partisi'nde liderlik yarışı başlıyor. Maliye Bakanı Gordon Brown'un bu yarıştan galip ayrılmasına kesin gözle bakılıyor.

İktidara geldiği 1997'de, ülkesinin en popüler siyasetçisi olan Blair'in imajı, Irak işgali sonrasında ve İşçi Partisi'ndeki yolsuzluk iddialarının ardından, ağır darbe aldı.

Yüzde 71 Blair'e güvenmiyor

Bu arada, İngiliz halkı, Başbakanlık ve İşçi Partisi liderliğinden ayrılacağını açıklayan Tony Blair'e güvenmiyor.

Populus adlı kamuoyu araştırma kuruluşu tarafından The Times gazetesi için yapılan anketin sonuçlarına göre, halkın yüzde 57'si Başbakan Blair'in Irak konusunda yalan söylediğine inanıyor, bu yalan nedeniyle Blair'in yaptığı ve yapacağı tüm olumlu işlerin etkisiz kalacağını düşünüyor.

Halkın yüzde 71'i ise Blair'e güvenmiyor. Başbakana güvenenlerin oranı yüzde 21. Güvenmeyenlerin oranı Nisan 2005'ten beri değişmezken, güvenenlerin oranı yüzde 3 düştü.

İngilizlerin sadece yüzde 4'ü Blair'in "harika bir başbakan" olduğunu düşünüyor, yüzde 31 Blair için "iyi bir başbakan" diyor, yüzde 43 Blair'i "vasat" buluyor ve yüzde 20 Blair'in "kötü bir başbakan" olduğunu ifade ediyor.

Halkın yüzde 30'u Blair'in başbakanlıktan ayrılma kararına üzüldüğünü belirtirken, yüzde 52'si ise "ilk seçildiğinde Tony Blair konusunda çok umutluydum, ancak umutlarım tam bir hayal kırıklığına dönüştü" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious