Blair barıştan yana

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, Orta Doğu'da barış sürecinin ilerlemesi için uluslararası toplumun Suriye ve İran ile görüşmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ayrıca Blair, uluslararası toplumun İran ve Suriye'nin Irak'taki barışın sağlanmasına nasıl yardım edeceklerinin açıkça söylenmesini ve bunun engellenmesinin nelere yol açabileceğinin anlatılmasını isteyecek. Blair'ın bu akşam yapacağı konuşmanın bir bölümü gazetecilere dağıtıldı.

ABD, Irak'a ilişkin olarak İran ile direk bir görüşme yapabileceğini bildirdi. Ancak Washington, Tahran'ın nükleer programını görüşmeyeceğini vurguladı. Beyaz Saray Genel Sekreteri Josh Bolten, Irak Çalışma Grubu'nun İran ve Suriye ile görüşmeler yapılmasını önermesi halinde ABD'nin bu ülkelerle görüşebileceğini söyledi.

Blair bu akşam yapacağı konuşmada ABD ile olan yakın işbirliğini de savunacak. Blair, İngiliz değerlerine yakın ülkelerle ilişki kurmanın ülkenin güvenliği ve dış politikası için önemli olduğunu belirtecek. Blair, "ABD ile yakın dostluğumuz ve AB üyeliğimiz İngiltere'ye uyuyor. Bu açıdan Amerikan ya da AB karşıtlığı mantıksız olmakla birlikte ülke çıkarlarını yıkmaya yönelik bir yoldur." şeklinde konuşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious