Blair bir kez daha baskı altında

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, lideri olduğu İşçi Partisi için bağış kabul ettiği iddiaları üzerine büyük baskı altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiliz polisi tarafından bir kez daha sorgulanan Blair, istifa etmesi yönünde yapılan telkinleri yine geri çevirdi. Basının karşısına çıkan Blair, polisin kendisini bir kez daha sorguladığını doğrulayarak, "Umarım bu en kısa zamanda sonuçlanır." dedi. İşine devam etmek istediği söyleyen Blair, daha önce 2007 yılı içinde görevini devredeceğini açıkladığını ve şimdilik görevine devam edeceğini söyledi. Daha önce 2007 yılı içinde istifa edeceğini açıklayan Blair, polis tarafından bağış aldığı iddiaları üzerine sorgulanmasının ardından tekrak yoğun baskı altına girdi.

İşçi Partisi sözcüsü ve Parti yöneticilerinden Hazel Blears ile İşçi Partisi eski lideri Neil Kinnock, soruşturmanın partinin imajını olumsuz etkilediğini kabul ederken, İşçi Partisi'ne karşı en sert tepkiyi veren Muhafazakar Parti lideri David Cameron, Blair'in ülke çıkarları adına bir an önce istifa etmesi gerektiğini söyledi. Blair'in partiye verdiği zararı kapatmanın yıllar alabileceğine dikkat çeken İşçi Partisi eski lideri Kinnock, gelişmelerin parti içi programını da olumsuz etkilediğini dile getirdi.

2007 yılının Haziran ayından önce görevini bırakması beklenen Blair, basın mensuplarına yaptığı konuşmada, planladığı tarihten önce görevi bırakmasının demokratik olmayacağını söyledi. Ancak kendi kariyeri için herkesin önünde görevde kalmak için diretmeyeceğini anlatan Blair, "Benimle ilgili gelişmelerde insanlar kendi kararlarını kendi versinler." dedi.

Polis soruşturmasının birkaç hafta sürebileceğine işaret eden Blair, soruşturmanın tasfiye edileceğine inandığını ve insanların kendisi hakkında düşündüklerinden çok görevine belli bir süre daha devam etmek istediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious