Blair “gerçek dost”

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

İsrail'de yapılan bir kamuoyu yoklaması, halkın üçte ikisinin İngiltere Başbakanı Tony Blair'i "gerçek dost" olarak gördüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tel Aviv'deki İngiliz elçiliği tarafından yapılan ankette sorulan "Blair'in, İsrail'in gerçek dostu olduğuna inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 51'i "inanıyorum" yüzde 12'si de "kesinlikle inanıyorum" cevabı verdi. Katılımcıların yüzde 25'i ise bu görüşe katılmadığını belirtti.

Ankete katılanlar, aynı zamanda İngiltere'nin İsrail'e karşı en dostane davranan ülke olduğunu belirtti. Kendilerine en dostane Avrupa ülkesi sorulan katılımcıların yüzde 25'i de İngiltere cevabını verdi. İngiliz elçiliği tarafından 30 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete 625 kişinin katıldığı belirtildi.

Bu ay içerisinde İsrail'e bir gezi düzenleyen Tony Blair, hem İsrail'i hem de Filistin'i "Yol Haritası"na uymaya çağırmıştı. Blair, burada katıldığı bir televizyon programında da İsrail'e verdiği desteğin, kendi evinde popülaritesini kaybetmesine yol açtığını kabul etmişti.

Geçtiğimiz hafta Blair'in baldızı tarafından organize edilen binlerce kişi, Manchester kentinde düzenledikleri gösteriyle İngiltere'nin Irak, Afganistan ve İsrail'deki politikalarını protesto etmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious