Blair: Hz.Muhammed çok uygardı

Blair: Hz.Muhammed çok uygardı.12050
  • Giriş : 08.01.2009 / 23:02:00

Blair kendisi ile ilgili şaşırtan bir bilgiyi açıkladı. Her gün Kur'an okuyan Blair, Hz. Muhammed ve İslam dini için de ilginç sözler söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair Alman Die Zeit dergisine yaptığı açıklamada, “Her gün Kur'an okuyorum” dedi.

İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair, Alman Die Zeit dergisinden Jan Ross und Patrick Schwarz'a verdiği bir röportajda, “Düzenli olarak Kur'an okuyorum, aslında her gün okuyorum.” dedi.

ÇOK UYGAR BİR LİDER

55 yaşındaki politikacı, Hz. Muhammed ile ilgili olarak da “O çok uygar bir liderdi” dedi. Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki önyargıları değerlendirirken Blair şöyle konuştu: “Hıristiyanlar hemen, 'Ama onlar bizden nefret ediyor' diyor. Ancak Kur'an'da Hz. İsa ile ilgili olup da, derinden saygılı olmayan bir gönderme yok.”

MÜSLÜMAN OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MU?

Blair, “İslam dinine geçmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna da “Hayır hayır, lütfen bu konuya girmeyelim” diye cevap verdi.

İngiliz politikacı, başbakanlığı bıraktıktan sonra Katolikliğe geçtiğini açıklamıştı. Bu seçimin öncelikle karısı ve çocuklarının Katolik olması ile ilgili bir karar olduğunu, tabii manevi bir tarafı da olduğunu söylüyor.

İNANÇ HER ŞEYDİR, GÜÇ VERİR

Blair başbakanlığı döneminde inancı hakkında konuşmayı pek tercih etmeyen bir liderdi. Bu konuda büyük konuşmaktan kaçınmasının sebebini ise, “Medyanın demeçlerimi her zaman çarpıtıyor olması” olarak açıklıyor.

“İnanç her şeydir. Size güç verir.” diyen 55 yaşındaki politikacı, “Başka şeyler de var tabii bunu sağlayan, ama inanç değerlere sadık kalma gücü verir.” diye konuştu.

DÜNYA DİNLERİNİ BİRARAYA GETİRİYOR

Blair 2008 baharında, dünyanın büyük dinlerini bir araya getirmeyi amaçlayan bir vakıf kurdu. Ayrıca geçen yıl görevini Gordon Brown'a bıraktıktan sonra AB, BM, ABD ve Rusya Dörtlü'sünün özel Ortadoğu temsilcisi olan Blair, bölgede din faktörünün çok önemli olduğunu söyleyerek, “Öncelikle insanların inançlarını anlamak gerekiyor. Farklı dinlerle uzlaşma ancak bu sayede olur” dedi.

Blair, muhabirin Irak ve Afganistan operasyonlarında Müslümanların baskı gördüğünü söylemesine üzerine Blair, “Kim baskı görüyor. Biz bu ülkeleri, iki büyük diktatörün elinden kurtardık” dedi.

HABERCİLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*