Blair: 'İran, yanlış hesap yapıyor'

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'ın BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına karşı çıkarak büyük bir yanlışın içinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Blair yaptığı basın toplantısında, "İran'dan gelen açıklamalar endişe verici. Tahran bu açıklamalarıyla uluslararası toplumun isteklerine karşı olduğunu gösteriyor. İran yanlış hesap yapıyor." dedi.

Batılı ülkeler İran'ın nükleer programı ile atom bombası elde etmeye çalıştığını savunuyor. Ancak Tahran, programın sivil amaçlı olduğunda ısrarcı. İran'ın bu iddiasına rağmen BM Güvenlik Konseyi Tahran'a belli bir süre vererek bir dizi yaptırım uygulama kararı almıştı.

İngiliz BBC kanalı, haftabaşındaki bir haberinde ABD'nin İran'a saldırı planları yaptığını ve Washington'un muhtemel saldırısında ilk hedefin nükleer tesisleri ve askeri hedefler olacağını iddia etmişti. İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'ın nükleer programı nedeniyle bu ülkeye herhangi bir saldırı planından haberdar olmadığını söylemişti. Bununla birlikte Blair, her seçeneğin masada olduğunu da yinelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious