Blair İran'a karşı ittifak önerdi

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'da ve başka Orta Doğu ülkelerindeki aşırılık yanlısı güçlere karşı cesur adımlar atılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Blair, Orta Doğu turunun son gününde Dubai'de iş dünyasının liderlerine yaptığı konuşmada, İran'ın Irak'ta açıkça terörizmi desteklediğini, Lübnan hükümetini zayıflatmaya çalıştığını ve Filistin-İsrail barışını engellediğini savundu.

ABD ve İngiltere'nin Orta Doğu'daki hareketlerinin terörizmi beslediği fikrini reddeden Blair, "Bu lanetli kendini suçlama kültüründen vazgeçmeliyiz. Eğer bizim politikamızın bir hatası varsa o da değişim yaratmak için cesur davranma konusunda, daha iyi bir yaşam isteyenlere yardım etme konusunda çok çekingen davranmamızdır" dedi.

Bütün Orta Doğu'daki ılımlı liderleri demokrasi ile aşırılık yanlıları arasındaki "büyük mücadeleye" katılmaya çağıran Blair, "İran halkının ve devletinin tamamının değil, şu anda hükümette bulunanların yarattığı stratejik tehdidi görmek zorundayız" dedi.

Blair, "İran bizi Lübnan'da, Irak'ta ve Filistin'de engellemek istiyor.Bizim cevabımız, ne yaptıklarını ifşa etmek, yapmak istediklerini engelleyecek ittifaklar kurmak ve bütün bölgede onları engellemektir. Bunun için de bu bölgedeki ülkelerin açık ve aşikar desteğine ihtiyacımız var" diye konuştu.

Blair, "Fikirleri İslam'ın çarpık bir yorumuna dayalı aşırılık yanlılarını yenmek için bu bölge içindeki ve dışındaki ılımlılar ittifakını seferber etmek zorundayız" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious