Blair Kıbrıslı Türklerin mektubuna cevap verdi

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Merkezi Londra'da bulunan Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) KKTC Temsilcisi Kerem Hassan, Lefkoşa'da bulunan Dış Basın Birliği'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hassan, hedeflerinin dünyada yaşayan Kıbrıslı Türkleri bir araya getirmek ve dünyaya Kıbrıs davasını anlatmak olduğunu söyledi.
27 Kasım 2005'te Londra'da yürüyüş düzenlediğini, aynı hafta içinde, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargoların kaldırılması ve KKTC'nin tanınması gerektiğiyle ilgili İngiltere Başbakanı Tony Blair'e mektup gönderdiklerini anımsatan Hassan, mektuplarına Blair'den cevap geldiğini açıkladı.

Hassan, Birliğin "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerindeki ambargoların tecrit ve tanınmamışlıktan geldiği yönündeki görüşünün İngiltere hükümetinin cevap mektubunda teyit edildiğini kaydetti. Hassan, Balir'in Mektubunda, "Kuzey Kıbrıs üzerinde gerçekten ambargo olmamakla birlikte, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Uluslararası topluluk tarafından tanınmaması ve Avrupa Birliği Hukukunun Kıbrıs'ın kuzeyinde uygulanmaması; Ticaretin yanı sıra, birçok faktörü zorlaştırmaktadır" ifadelerini kullandığını ifade etti.

-Resmi mektup-

Hassan, basın mensuplarına Türkçesini dağıttığı mektubun orijinalinin www.atcanews.org adresinde yer aldığını belirterek, bu mektupta yer alan "Kuzey Kıbrıs üzerinde gerçekten ambargo olmamakla birlikte, KKTC'nin uluslararası topluluk tarafından tanınmaması ve AB hukukunun Kıbrıs'ın kuzeyinde uygulanmaması ticaret yanında birçok faktörü zorlaştırmaktadır" ifadesine dikkat çekti. Mektupta açıkça KKTC üzerinde ambargoların olmadığı ve sorunun tecrit ve tanınmamışlıktan geldiğinin yazıldığını kaydeden Hassan, resmi bir BM kararı olmadığını, ambargonun hiçbir malın ülkeye girip çıkamaması, ithalat ve ihracatın yapılamaması anlamına geldiğini, oysa KKTC'nin AB ile yanı Rum tarafıyla sınırlarının açık olduğunu, gerçek bir ambargo söz konusu olsa sınırların AB tarafından kapatılacağını söyledi.

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği'nin, Orams Davası'yla ilgili 9 Temmuz'da Londra'da bir protesto yürüyüşü gerçekleştireceğini açıklayan Hassan, Orams ailesinin davayı kaybetmesi halinde yüz binlerce Kıbrıslı Türkün olumsuz etkileneceğine dikkati çekti. Hassan, siyasi görüşü ne olursa olsun hereksi bir araya gelip orams davasına karşı koymaya da çağırdı.

-Orams Davası: Rum vatandaşının mülkiyet davası-

Rum vatandaşı Meletiu Apostolidi KKTC'deki arazisi üzerine ev yaptırdıkları gerekçesiyle KKTC'de yaşayan İngiliz Elizabeth ve David Orams çiftini dava etmişti. Rum kesiminde açılan ve İngiltere'ye taşınan davaya, İngiltere Yüksek Mahkemesi nezdinde itiraz edildi. Çiftin Türk avukatı Hasan Vahib, Cherie Blair, kendisi ve diğer 4 avukattan oluşan ekibin hazırladığı itiraz dilekçesini, yüksek mahkemeye sundu. Mutlaka iyi bir sonuç alınacağını düşünen Orams ailesi, Cherie Blair'in davayı üstlenmesinden büyük memnuniyet duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious