Blair revizyona gidiyor!

Blair revizyona gidiyor!.14438
  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

İngiltere genelinde dün 144 belediyede yapılan kısmı yerel seçimlerinde hezimet yaşayan Başbakan Tony Blair'in lideri olduğun İşçi Partisi medyayı suçlarken, Blair kabinede revizyona gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

1992 yılından bu yana girdiği kısmı yerel seçimlerden en iyi sonucu dün çıkaran Muhafazakar parti, oyların yüzde 40'ını alırken, Liberal demokratlar yüzde 27, İşçi partisi ise yüzde 26 oy oranıyla üçüncü parti oldu.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından açıklamalarda bulunan İşçi partililer, basının son günlerde çıkan skandalları abarttığı görüşündeler. Seçimden bir kaç gün önce basında İşçi Partisi aleyhine yoğun haberler çıktığından şikayetçi olan İşçi partililer, gazetelere atılan başlıkların partiye büyük yenilgisinde önemli etkide bulunduğu yorumunda bulundular. seçim sonuçlarının İşçi Partisi için son yıllarda alınan en kötü sonuç olduğunu kabul eden İşçi Partisi, ancak bunun bazı kesimlerin tahmin ettiği kadar ağır olmadığı düşünüyor. Sabah saatlerinde BBC kanalına konuşan ve Blair'in veliahtı olarak gösterilen Gordon Brawn ise, sonuçlar hakkında en kısa zamanda Tony Blair ile konuşacağını belirterek, "Halka, onları dinlediğimizi göstermemiz lazım. Şimdi artık yenilenmemiz lazım"dedi.

Kısmi yerel seçimlerde İşçi Partisi'nin 254 meclis üyesini kaybetmesine karşın 250 üye kazanan Muhafazakar Parti 67 belediyede toplam 1568 meclis üyesiyle, toplamda 1064 meclis üyesi bulunan İşçi Partisi'ne de büyük bir hezimet yaşatmış oldu. Sonuçları "memnuniyet verici" olarak değerlendiren Muhafazar Parti lideri David Cameron, beklentilerin ötesinde bir başarı elde ettiklerini söyledi. Blair'in kabineyi yenileyip yenilememesi gerektiği ile ilgili bir soruya ise Cameron, "yenileme değil yeni bir kabine gelmeli" sözleriyle cevap verdi.

Seçim sonuçları ile ilgili yorumlarda bulunan analistler ise, son günlerde İşçi Partisi içerisinde Sağlık Bakanlığı, Başbakan Yardımcısı John Prescott ve son olarak İçişleri Bakanlığı'nın serbest bıraktığı yabancı uyruklu suçlular olayı üzerine çıkan tartışmaların partinin ağır kayıp vermesinde önemli rol oynadığı görüşündeler. Yeni bir revizyona gitmenin kaçınılmaz olduğunu belirten analistler, Blair'in kısa vadede görevini Gordon Brawn'a devredebileceği yorumunda bulundular.

Bu arada kabine revizyonuna gidecek olan Blair'in önümüzdeki hafta içi yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious