Blair: Zamana karşı yarışıyoruz

Blair: Zamana karşı yarışıyoruz.11483
  • Giriş : 25.03.2008 / 21:54:00

Ortadoğu Dörtlüsü'nün özel temsilcisi, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, İsrail-Filistin sorununu çözmenin mümkün olduğunu belirterek, ''Fakat zamana karşı yarıştığımızın farkında olmalıyız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Parlamentosu (AP) Ortadoğu Çalışma Grubu'nun toplantısında konuşan Tony Blair, ABD Başkanı George W. Bush'un Ortadoğu barışı için mayıs ayı ortasında İsrail'i yeniden ziyaret etmeyi planladığını hatırlatarak, ''bunun ardından İsrailliler, Filistinliler ve uluslararası toplumun açık bir biçimde 'bugünkünden farklı ve daha iyi pozisyonda olduklarını' ortaya koymaları gerektiğini'' kaydetti.

Barış sürecini ilerletmede, bunun bir kararlılık testi olacağını anlatan Blair, ''(İsrail-Filistin sorununu) çözmek mümkün, fakat zamana karşı yarıştığımızın farkında olmalıyız'' diye konuştu.

Blair, Gazze için ''farklı ve daha iyi bir stratejiye'' ihtiyaç duyulduğunu belirterek, mevcut uygulamanın ''halkı izole ederek radikallere yarar sağladığını'' dile getirdi.

Blair, Batı Şeria'da ise güven artırıcı önlemlere ve ''Filistin güvenlik kapasitesinin İsrailliler'i korumaları için artırılmasına'' ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD ve Rusya'dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü'nün Özel Temsilcisi Blair, barışın önündeki en önemli engellerden birini, İsrail ve Filistinliler'in beklentileriyle gerçekler arasındaki ''güven farkı'' olarak tanımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious