Blair'den askerlere 'tam destek' sözü

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair Afganistan'da yapılan askeri operasyonunun beşinci yıldönümü dolayısıyla bölgedeki askerlere hitaben yaptığı konuşmada "her türlü destek" sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


"Askerlerimizin orada yaptığı görev, sadece bizim değil, bütün dünyanın güvenliği açısından hayati önem taşıyor" diyen Blair, bazı insanların bu operasyonun neden başlatıldığını hatırlamamasının üzücü olduğunu söyledi. Blair, "Bu operasyon 11 Eylülün ardından Taliban'ın ve El Kaide'nin Afganistan'dan çıkartılması için başlatılmıştı" diye konuştu.
"Afganistan'ın bir terörist eğitim kampı olmasına izin verilmesi halinde bunun sonuçlarının İngiltere caddelerine yansıyacağını" belirten Blair, askerler "görevinin önemini" hatırlattı.

Afganistan'da görev yapan İngiliz askerlerinin koşullarıyla ilgili eleştiriler uzun zamandır ülkede tartışmalar yaratıyordu. Askerlerin hayati birçok ekipmandan yoksun olduğu belirtiliyor ve bunun suçlusu olarak hükümet görülüyordu.

Afganistan'da sadece geçen eylül ayında 7 İngiliz askeri çatışmalarda, 14'ü de hava kuvvetlerine ait Nimrod helikopterin teknik arıza sonucu düşmesiyle yaşamını yitirmişti.

Bunun üzerine cephede yayın yapan İngiliz askeri radyo ve TV'si, Blair'e askerlerin Afganistan'a neden gönderildiği sorusunu yöneltmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious