Blair'den Erdoğan'a; Sevgili Tayyip

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

AK Parti'nin 2. Olağan Büyük Kongresi'nde yurtdışından gelen heyetlere de söz hakkı verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soyer, "Türkiye'nin AB sürecinde Kıbrıs Türk halkını bir rehine gibi tutarak bizi ve Türkiye'yi bu mücadeleden caydırma niyetinde olan Kıbrıs Rum Liderliği'ne sesleniyorum, asla boyun eğmeyeceğiz. Hiçbir şekilde eşitlikten taviz vermeyiz. Hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğiz. Kimsenin elini öpmeyeceğiz" dedi.

AK Parti'nin 2. Olağan Büyük Kongresi'nde yurtdışından gelen heyetlere de söz hakkı verildi. KKTC Başbakanı Soyer, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Papadopulos'a seslenerek, "Muhatabınız Talat'tır. Bir an önce BM zemininde masaya oturarak, kabul edilebilir bir çözüme imza atın. Türkiye'nin AB sürecinde Kıbrıs Türk halkını bir rehine gibi tutarak bizi ve Türkiye'yi bu mücadeleden caydırma niyetinde olan Kıbrıs Rum liderliğine sesleniyorum asla boyun eğmeyeceğiz. Hiçbir şekilde eşitlikten taviz vermeyiz. Hiçbir boyun eğmeyeceğiz. Kimsenin elini öpmeyeceğiz, kimseye de elimizi öptürmek istemiyoruz" diye konuştu.

WATSON'DAN "301" MESAJI

Kongrede konuşan Avrupa Halkları Partisi (EPP) Başkanı Wilfried Martens, Çoğulcu bir Avrupa partisi olduklarını ve mensuplarının çoğunun inançlı olduğunu söyledi. Martens, AB üyeliği konusunda bundan önceki hükümetlerin göstermediği gayreti AK Parti'nin gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin son dönemde laiklik, demokratikleşme ve insan hakları alanında önemli adımlar attığını vurguladı. Martens, "Türkiye, Avrupa'da geleceği olan bir ülkedir" mesajını verdi. Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Graham Watson da kongrede yaptığı konuşmada ilginç mesajlar verdi. Geçen hafta biraraya geldiği gazeteci yazar Elif Şafak'ın tüm görüşlerine katılmadığını belirten Watson, "Heyecanlı savcılarınız kanunları farklı yorumlamış olabilir" dedi.

Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ait olduğunun altını çizen Watson, Rumlara iyi niyetlerinin sonsuz olmadığını da kaydetti. AB sürecinin azim ve kararlılık gerektiren bir süreç olduğuna işaret eden Watson, Başbakan Erdoğan'ı da övdü. Watson, Türkiye'de Atatürk'ten sonra hiçbir lider Türkiye'yi bu kadar geliştirmemiştir. Atatürk'ten sonra en fazla reform yapan lider" diye konuştu. Irak İslam Partisi Politik Konseyi Üyesi Mustafa Salman ise kongrede yaptığı konuşmada "Sizler için Allah'a duacıyız" dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da kongreye bir mesaj gönderdi. Arınç'ın mesajı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin tarafından okundu. Arınç mesajında, AK Parti'nin azim ve heyecan ile girdiği seçimlerden büyük Türkiye hayali için büyük bir fırsat yakalayarak çıktığını bildirdi. Türkiye'nin artık saygı duyulan bir ülke haline geldiğini belirten Arınç, "Türkiye'nin yeniden AK Parti'nin başarılarla dolu iktidarına ihtiyacı var. Bu nedenle daha çok çalışmak zamanıdır. Yolumuz açık olsun" dedi.

Arınç'ın mesajı partililer tarafından dakikalarca alkışlandı.

BLAİR VE MERKEL KONGREYE MESAJ GÖNDERDİ

Kongreye İngiltere Başbakanı Tony Blair, Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de yazılı mesaj gönderdi. Mesajına 'Sevgili Tayyip' diye başlayan Blair, AK Parti kongresine davet edilmesinden dolayı teşekkür etti. "Korkarım ki o tarihte kongrede olamayacağım" diyen Blair, önümüzdeki seçimlerde AK Parti'ye başarılar diledi. Almanya Başbakanı Merkel de mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Başbakan, Sevgili Bay Erdoğan. CDU'nun yürekten başarılar dileklerini iletiyorum. CDU ile Türkiye'nin ilişkileri sürekli ve dostça şekilde gelişti. CDU, Almanya'daki Türkler'in entegrasyonunu desteklemektedir. Size önümüzdeki seçimler için başarılar diliyoruz."
Bu arada, kongreye katılan yabancı konukların isimleri anons edilirken, en çok alkışı KKTC heyeti aldı. Kongreye, Anavatan, DYP, MHP, SP, BBP, LDP, CHP ve SHP de temsilci gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious