Blair'den İsrail'e mektup

Blair'den İsrail'e mektup.11483
  • Giriş : 10.06.2008 / 21:20:00

Dörtler Grubunun Orta Doğu temsilcisi eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, İsrailli yetkililere, İngiltere'deki Nottingham Üniversitesinde okuma istemi kabul edilen Gazzeli öğrenciye izin vermeleri için mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazzeli 30 yaşındaki Visam Ebuacva, İsrail'deki "Serbest Dolaşım İçin Hukuk Bürosu" adlı sivil toplum örgütünün Fullbright bursu kazanan Gazzeli öğrencilerin çıkışına izin verilmesi için davalarını Yüksek Mahkemeye taşıdığı öğrenciler arasında yer alıyor.

Ebuacva, Gazze'de çoğunlukla El Fetihli öğrencilerin devam ettiği El Ezher Üniversitesinin kimya bölümünden mezun olmuş ve Nottingham Üniversitesinde Kimya ve Çevre Mühendisliği dalında master yapmak üzere burs kazanmıştı.

Hamas'ın Gazze Şeridi'nde geçen yıl Haziran ayında yönetimi ele geçirmesiyle İsrail'in bölgeye abluka uygulamasından dolayı Ebuacva, Gazze dışına çıkmak için İsrail'den gerekli izni alamamıştı.

Ebuacva, son çareyi, Dörtler Grubunun Orta Doğu temsilcisi Tony Blair'e durumunu anlatan ve yardımını isteyen iki sayfalık bir mektup yazmakta buldu. Ebuacva, Filistinlilerin kendi sorunlarını kendilerinin çözmesi gerektiğine inandığını belirtirken, Tony Blair'in barış ve Filistin'in ekonomik kalkınması için çalıştığını, Filistin'in ekonomik gelişmesi için de eğitimli insanlara ve bu insanların gelip ülkenin altyapısını inşa etmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious