Blair'e karamsar rapor

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

İngiltere’de Başbakan Tony Blair için hazırlanan bir raporda, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın suçu arttıracağı uyarısında bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Downing Sokağı 10 numaradaki Başbakanlık konutunun Strateji Geliştirme Birimi tarafından hazırlandığı bildirilen raporda, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın suç oranlarındaki düşüşü tersine çevirmesi ihtimalinin güçlü olduğu kaydedildi.

Bu çerçevede halen 70,000’lerde bulunan mahkum sayısının da önümüzdeki beş yıl içinde 100,000 sınırını aşacağı belirtildi.

Hükümete, halen uygulanan önlemler dışında önlemler bulunup uygulanması uyarısı da yapılan raporda, kişilere günlük alkol satın alma kotası getirilmesiyle cinsel tacizci ve tecavüzcülere ilaç kullandırılarak cinsel isteklerinin köreltilmesi gibi tedbirler önerildi.

Downing Sokağı raporunda ayrıca, suç oranlarında geçen on yıl boyunca görülen düşüşün yüzde 80 oranında ekonomik faktörlere bağlı olduğunu vurgulanarak, bu gelişmenin şimdi tümüyle ortadan kalkmak üzere olduğu belirtildi.

Raporda, "Önlem alınmazsa ekonomik ve sosyal baskılar, suç oranlarındaki düşüşü tümüyle ortadan kaldıracak" denildi.

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan gölge içişleri bakanı David Davies, hapishanelerde zaten yer kalmadığını, bunun da hakimleri daha kısa cezalar vermeye, daha çok erken tahliye kararı almaya zorlayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Sonuçta her gün daha çok tehlikeli suçlu kaldırımlara düşecek, bu da suç oranının hükümetin basiretsizliği yüzünden yükselmesi demektir." İngiltere Başbakanlığı ise belgenin halen var olan durumu yansıtmak değil, ihtimaller üzerinde tartışmak üzere hazırlandığını belirterek, gözden geçirme süreci tamamlandıktan sonra gerçek tablonun ortaya çıkabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious