Blair'e karşı imza kampanyası!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İngiliz vatandaşlar, izlediği dış politikayla eleştirilerin hedefi haline gelen Başbakan Tony Blair'e karşı sokaklarda imza topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özellikle Orta Doğu'da baş gösteren İsrail-Lübnan çatışmasında İsrail'e verdiği destekle kendi ülkesinde ağır eleştirilere hedef olan Başbakan Tony Blair, halkın güvenini kaybetmiş durumda. İşçi Partisi Lideri Blair'in izlediği dış politikaya İngiliz halkının çoğu karşı çıkıyor. Tepkilerini basın aracılığıyla ileten vatandaşlar, Blair'in dış politikasını eleştirerek, İsrail'in Orta Doğu'da haksız olduğu ve sivilleri katlettiği yönünde hergün yüzlerce e-posta atıyor.

İngiliz vatandaşlar, son terör komplosunu engellediklerini duyuran ve ülkeyi ayağa kaldıran İngiliz polisine ise pek güvenmiyor. Yine komplo olayı ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar, olaya kuşkuyla bakıyorlar. Blair, en çokta ülkedeki Müslüman liderler tarafından, Müslümanlara ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Tony Blair'e tepkilerini dile getiren İngilizler, sokaklarda Blair'e karşı imza toplamaya başladı. Özellikle kalabalık olan merkezi yerlerde gruplar halinde masa açan gönüllü İngilizler, İsrail'in Lübnan'a saldırmasını kınayarak, bir an önce Lübnan'dan çıkmasını ve vatandaşları Blair'e karşı imza toplamaya çağırıyorlar.

CİHAN'a konuşan Brian adlı gönüllü, tüm olanların İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in İsrail'in askeri gücünü ispatlama hırsından kaynaklandığını söylüyor. Brian şöyle konuştu: "Bunlar İsrail Başbakanı Olmert tarafından yapılıyor, Olmert kendi askeri gücünü kanıtlamak istiyor. Bu Güney Lübnan'da yaşayan vatandaşlar için korkunç bir durum, tam bir felaket. Her iki taraftan da birçok sivil öldü. Bu İsrail'in yenildiğini gösreriyor, çünkü onlar savaşı kazanamadılar. İsrail'e ise en büyük destek Batı'dan veriliyor. Hizbullah ise, Güney Lübnan'daki vatandaşları savunan radikal bir örgüt."

Başbakan Blair'i de Bush'a ve İsrail'e destek vermekle suçlayan Brian, "Tony Blair'in dış politikası, George Bush'un dış politikasıyla eşittir. Bunlara karşı Uluslararası bir direniş var. Biz de bir kampanya başlattık ve önümüzdeki günlerde Başbakanlık Binası önünde Blair'i protesto edeceğiz. Bush ile Blair'in davaları İsrail'i desteklemektir. Bu Orta Doğu'da korkunç bir durum meydana getirdi. Irak'ta da böyle oldu. Saddam Hüseyin bir diktatördü ve insanlara işkence yapan bir liderdi ancak şu an Irak'ın durumu çok daha kötü. Irak'ta etnik ve farklı ırklar arasında kin ve nefret oluştu. Bence İngiltere, oradaki askerlerini bir an önce geri çekmeli, bu sadece bir israftır. Bence Orta Doğu'da barış, sadece insanların bir araya gelip görüşebilme yoluyla mümkün olabilir.Bu yolla bütün sorular cevaplanabilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious