Blair'in, Irak'tan asker çekme takvimi

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

İngiltere Başbakanı Tony Blair, yaz sonuna kadar Irak'tan 1600 asker çekeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Biz istediğimiz ve yapacak bir işimiz olduğu sürece, 2008'de Irak'ta askeri varlığımız devam edecek" diyen Blair, "Asker sayısının azaltılması, savaş gücümüzün düşeceği anlamına gelmiyor" dedi.

Blair, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin de çekilme planı ile mutabık kaldığını söyledi.

Tony Blair, geri kalan İngiliz askerlerinin bundan sonra giderek artan oranda destek ve eğitim görevi yapacağını belirterek, çoğunun Basra'daki bir üste konuşlanacağını kaydetti.

Bazı İngiliz askerlerinin, Iraklılar devralma gücüne erişene kadar Basra Sarayı'nda kalmaya devam edeceğini belirten Blair, burada kalan asker sayısının da zamanla azalacağını söyledi.

Blair, yazın sonlarında Basra Sarayı Iraklılara devredilince asker sayılarını muhtemelen 5 binin de altına düşürebileceklerini kaydetti.

İngiltere Başbakanı Blair, Irak'ta en azından 2008'e kadar kalacak İngiliz askerlerinin İran-Irak sınırının güvenliğini sağlamaya çalışacaklarını ve Irak'ın orta kesimindeki ABD ve diğer koalisyon askerlerinin ikmal yollarını koruyacaklarını kaydetti.

-BASRA BAĞDAT'TAN FARKLI-

Blair, "Basra'daki durum Bağdat'takinden çok farklı. Basra'da Sünni ayaklanması, el Kaide üssü yok, Sünnilerden ya da Şiilerden kaynaklanan küçük bir şiddet var" diye konuştu.

Bağdat'ın, "kentin yaşama şansını yok etmek için başlatılan bir terörizm çılgınlığından mustarip olduğunu" ifade eden Blair, "Eğer Bağdat'ta güvenlik sağlanamazsa Irak'ın geleceği tehlikededir. Irak'ın düşmanları bunu biliyor, biz de biliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious