Blair'in muhalefetle başı dertte

Blair'in muhalefetle başı dertte.14438
  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Irak'taki karmaşık durum Tony Blair'in başırı ağrıtmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin 2003 yılında başlattığı Irak işgalinde Başkan George Bush'a destek veren ve Irak'ın içinde bulunduğu karmaşık durumdan Bush ile birlikte en çok sorumlu tutulan liderlerden Tony Blair, politik saldırılara hedef olmaya devam ediyor. Son olarak Irak Başbakanı Berham Salih'in Londra'da Blair ile görüştüğü sırada Blair'e sert çıkan Liberal Demokrat Parti Lideri Sir Menzies Campell, "Irak planı başarısız oldu. Irak hükümeti, kendi sorumluluklarını artık kendileri almalı." dedi.

Savaşın başlamasından bu yana muhalefetle başı dertte olan Tony Blair'e son olarak Liberal Demokratlar Lideri Menzies sert çıktı, Irak'taki İngiliz askerinin ne kadar görev yapacağının belirlenmesini talep eden Menzies, artık herkesin bu kötü durumun farkında olduğunu söyledi. Ortada bir manevi yükümlülük olduğuna dikkat çeken Menzies, "İçimizde savaşı kabul eden bazı kişiler bile Irak halkına karşı ahlaki bir saygıda bulunuyorken, bu savaşın açık uçlu olması kesinlik kabul edilemez. Ortada manevi bir yükümlülük var. Bu durumun Irak hükümeti ve Iraklılar üzerinde kendi sorumluluklarını alma yönünde bir etkisi olmalı."dedi. Blair hükümetinin artık başarısız olmuş Irak politikasını her yönüyle net bir şekilei halka açıklaması gerektiğini anlatan Menzies, dünyada bu savaşın başarısız olduğunu çıkıp anlatmaları gereken iki kişi varsa, bu kişilerin de Bush ve Blair olduğunu ifade etti.

İngiliz hükümeti, Beyaz Saray'ın yaptığı gibi Irak'tan çekilme konusunda net bir tarih vermekten kaçınıyor. Başbakan Blair ile dün bir araya gelen Irak Başbakan Yardımcısı Salih, Irak'ta radikal guruplarla savaşta hala Batı askerine ihtiyaç duyduklarını belirtirken, İngiliz Dışişleri Bakanı Beckett de, Irak, kendi iç meselelerinin üstesinden gelene dek koalisyon güçlerinin ülkede kalması gerektiğini vurguladı. Daha önce Irak askerinin güvenlik kontrolünü koalisyon güçlerinden maksimum bir yıl içinde devralması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Kim Howells ve Savunma Bakanlığı'ndan Des Browne'ye karşılık veren Beckett, koalisyon güçlerinin güvenliğin sağlanmadan ülkeyi terk etmesinin doğru olmayacağını söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious