Blair'in politikası dibe vurdu

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

İngiltere'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre Tony Blair'in izlediği dış politikaya inanların oranı yüzde 1 olarak çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan ICM araştırmasına göre İngilizlerin yüzde 72'si Londra'nın izlediği siyasetin ülkeyi daha da hedef haline getirdiğini düşünüyor. İşçi Partisi'ne oy verenlerin yüzde 65'i de bu fikri destekliyor. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 1'i Blair politikalarının ülkeyi daha güvenli kıldığını inanıyor. İngiliz lider Blair, Afganistan ve Irak'a müdahelelerde ülkenin daha güvenli olacağı iddiasını ortaya sürmüştü. Ancak Guardian araştırması halkın buna inanmadığını gösteriyor. İngiltere'deki Müslüman liderde hükümeti uyararak izledikleri dış siyasetin tüm dünyada Müslümanları daha da radikalleştirdiği uyarısında bulundu. Müslüman liderler, Londra'nın dış politikasını gözden geçirmesini talep etmişti. Ancak hükümet, bu isteğe olumlu cevap vermemişti.

Bu arada İngilizler Londra'nın terör tehdidini abarttığını düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 20'si hükümetin terör tehdidi konusunda doğrularını söylediğine inanırken İşçi Partisi'ne destek verenlerde bu oran yüzde 26 olarak çıkıyor. Katılımcıların yüzde 21'de hükümetin aktif olarak terör tehdidini abarttığını düşünüyor. Halkın yüzde 51'de hükümetin gerçeği tam olarak söylemediğine inanıyor.

Öte yandan, Blair'in İşçi Partisi'ne olan destekte son 19 yılın en düşük seviyesine indi. İngilizlerin yüzde 31'i İşçi Partisi'ne destek verirken muhalefetteki Muhafazakar Partisi'ne destek yüzde 40 olarak çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious