Bloglar için ilk kez bir yarışma düzenleniyor

Bloglar için ilk kez bir yarışma düzenleniyor.12095
  • Giriş : 26.04.2008 / 08:57:00

Tüm dünyada sayıları 112 milyonu bulan blogla ve her saniye 18 güncellemeyle sürekli genişleyen 'blogküre' son birkaç yıldır Türkiye'de de hızla büyüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Henüz yeterli veri olmasa da, Türkiye'deki blogların sayısının 1.5 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Eğlenceden iş dünyasına, kişisel alanlardan siyasi konulara akla gelebilecek her alanda genç ya da yaşlı, amatör ya da profesyonel her türden okuyucu kitlesine hitap eden bloglar için Türkiye'de ilk kez bir yarışma düzenleniyor. Blog reklamcılığı alanında Türkiye'de faaliyet sürdüren ilk ve halen tek ajans olan Bloglama tarafından, Microsoft'un sponsorluğunda düzenlenen '2008 Blog Ödülleri' 10 Mayıs'ta Yıldız Teknik Üniversitesi'nde (YTÜ) sahiplerini bulacak. Aslında ödüller, YTÜ'de düzenlenen, blogların sektörel bazdaki etkilerinin tartışıldığı, blog yazarlarının buluşarak deneyimlerini aktardığı Blog Konferansı'nın bir parçası. Geçen yıl ilk kez düzenlendiğinde büyük ilgi gören konferansın her yıl düzenlenmesine karar verilmiş, tabii artık yarışmayla birlikte… Blog yazar ve okurlarının www.2008.blogodulleri.com adresinden takip edip oy verebileceği yarışmaya bloglar, eğlence, hobi, iş dünyası, kültür sanat, spor, kişisel gibi 10 ayrı başlık altında katılıyorlar. Bloglama'nın kurucularından Eray Endeş yurtdışında pek çok örneği olan yarışmayı, blog yazarlarını kaliteli içerik oluşturma konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlediklerin söylüyor. Blogların Türkiye'de gördüğü ilgiyi yansıtması bakımından Endeş'in hikayesi ilginç: Üç ay öncesine kadar İzmit'te otomotiv alanında faaliyet sürdüren bir şirkette çalışan Endeş, işten arta kalan zamanlarında arkadaşlarıyla birlikte kurar Bloglama'yı. Mütevazı hedeflerle yola çıkmasına rağmen ajansın gördüğü ilgi üzerine de tüm vaktini yeni işine ayırmaya karar verip otomotiv şirketinden ayrılır. Yeni kurduğu şirketi de İzmit'ten reklamcılığın merkezi İstanbul'a taşır. Böylece daha önce kestiremeyeceği biçimde, yalnızca bir yıl içerisinde Bloglama sektörde epey dikkat çeker.

İngilizce 'web' ile seyir defteri anlamındaki 'log' kelimelerinden türetilmiş blogların tarihi 1999 yılına uzanıyor. O tarihte ücretsiz blog servisi Blogger'ın kurulmasıyla yaygınlaşan internet günlüklerinde, 2003'te Google'ın Blogger'ı satın alması ve Microsoft'un Windows Live Spaces isimli sistemi oluşturmasıyla 'patlama' yaşandı. Blog sayfalarının amatör kişilerce kullanılabilmesinin önünü açan bu patlamayla ve ortaya çıkan yeni sunucularla da hayli büyük bir 'blogküre' ortaya çıktı. Bu yeni kürenin Türkiye'yi kapsamasıysa, sunucuların arka arkaya kurulmaya başlandığı 2005'i buldu. Bugün bloglar Türkiye'nin en çok okunan internet yayınları arasında 13. sırada yer alıyorlar. Burada, bugün artık lise öğrencilerinden profesyonel şirket yöneticilerine kadar (ilginç bir örnek olması bakımından muhafazakarlığıyla ünlü İran Devlet Başkanı Ahmedinejad'ın bile fikirlerini açıklamak için blog yazdığını söyleyelim) oldukça geniş bir profile hitap eden blogların, yalnızca kişisel görüşlerin açıklandığı günlükler olarak kalmadıklarını belirtmek gerek; aynı zamanda önemli bir reklam aracına dönüşmüş durumdalar. “Örneğin insanlar bir markanın telefonunu almak istediklerinde, o markanın internet sitesine bakarak değil, teknoloji bloglarını okuyup o makineyi kullananların fikirlerine göre karar veriyorlar” sözleriyle bu alanın avantajını anlatıyor Endeş. Kendisine iyi bir blogun nasıl olması gerektiğini soruyoruz, Endeş'in kriterleri şöyle: “Ziyaret edenlerin sayısından çok sadık ziyaretçilerinin olması önemli, yani bir kez blogu okuyanın daha sonra da takip etmeye devam etmesi gerekir. Bunun dışında iyi bir blogun belli bir konu üzerine yoğunlaşması lazım, yazılanlar yazanın kendi fikri olmalı, başka bir yerden kopya edilmemeli, yoksa bir orijinalliği, dolayısıyla takip edilmesinin nedeni kalmaz. Bir de tabii sık sık güncellenmesi ihmal edilmemeli.”

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious