BM, ABD yüzünden kınayamadı

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi, önceki gün örgütün gözlemcilerinin ölümü konusunda kınama kararı çıkaramadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM'li diplomatlar, Çin'in istediği kınama bildirisi ile ilgili metnin dün gün boyu müzakere edildiğini ve Washington'un ısrarıyla en az üç kez değişikliğe uğradığını bildirdi.

İsrail'in saldırısında ölenler arasında bir vatandaşı bulunan Çin "sert bir kınama"da bulunulmasını talep etmişti.

ABD'nin BM Büyükelçisi John Bolton konuyla ilgili olarak "Amacımız dört gözlemcinin ölümü konusunda bir açıklama yapmak. Bunu ateşkes veya daha geniş askeri ve siyasi meselelere genişletmek değil" şeklinde konuştu.

Diplomatlar, ABD'nin ilgili metinde "BM personeline yönelik herhangi bir kasti saldırıyı kınar ve bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtiriz" ifadesine karşı çıktığını ve çıkarılacak kararın sadece "üzüntü" belirtmesi ve soruşturma çabalarını desteklemesi" gerektiği yönünde görüş belirttiğini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanlığını yürüten daimi üye Fransa'nın Büyükelçisi Jean-Marc de La Sabliere bugün yeniden toplanarak, konu üzerinde bir uzlaşma sağlamaya çalışacaklarını açıkladı.

Çin'in BM Büyükelçisi Wang Guangya da, ülkesinin, BM görev noktasına İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırıyı kınadığını kaydetti. Guangya ''Olup biteni sadece kınamakla yetinmemeliyiz, aynı zamanda geleceğe bakmalı ve böyle bir olayın tekrarlanmamasını sağlamalıyız'' şeklinde konuştu.

İsrail saldırısında ölen BM gözlemcileri Çin, Avusturya, Finlandiya ve Kanada vatandaşlarıydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious