BM, Akdeniz için ayaklandı

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

BM, İsrail'in Lübnan'da bir elektrik santralini vurmasıyla Akdeniz'e akan petrol için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzmanlar, petrolün temizlenmesi için öncelikli olarak 50 Milyon Euro gerektiğini gelecek yıl daha fazla kaynak lazım gerektiğini tahmin ediyor.
Plan petrol sızıntısından etkilenen yerlerin havadan kontrol edilmesi ve sızıntıdan en çok etkilenen yerler için 300 kişilik bir insan gücü hazırlanmasını öngörüyor. Toplantıya BM yetkilileri ile Lübnan, Suriye, Yunanistan, Türkiye ve Avrupa Birliği'nden yetkililer katıldı.

BM Çevre Programı Başkanı Achim Steiner, İsrail'in Lübnan'a saldırısının kurbanın çevre olmasının üzücü olduğunu vurguladı. Steiner, "Bombalar durduktan ve silahlar sustuktan sonra problemin gerçek büyüklüğünü görme, temizlik için birimleri hareket geçirme ve kıyıların tekrar yapılanması için şansımız doğdu." dedi.

İsrail ordusu, 15 Temmuz'da Beyrut'ta bir elektrik santralini vurmuş, santraldeki yakıt tanklarından sızan yaklaşık 35 bin ton petrol sahile yayılmıştı. Yerel çevreciler ve çevreyi koruma grupları, petrolün deniz tabanına yerleştiğini belirterek bölgedeki tuna balıklarını tehdit ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious