BM, barışı sağlamakla mükellef!

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Şahin, “BM, barışı sağlamak için kurulmuştur, sessiz kalmak için değil” şekilinde konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Yardımcısı Şahin, "BM, barışı sağlamak için kurulmuştur, sessiz kalmak için değil." dedi. Şahin, BM'nin "barış için birleştiğine" vurgu yaparak Ortadoğu'da yaşanan krizin çözüm yerinin de BM olduğunu söyledi. Şahin, Türkiye olarak da ateşkes girişimlerinde bulunduklarını aktardı.
Bakan Mehmet Ali Şahin, bir dizi temesta bulunmak üzere geldiği Bakü'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Lübnan'a yönelik İsrail saldırılarının tüm dünyada büyük tepkiye neden olduğunu söyledi. Savaşa gerekçe olarak gösterilen sebeplerin hiçbir ülke tarafından paylaşılmadığının altını çizen devlet bakanı, "Bölgede binden fazla insan öldü. Bu durum bizi gerçekten üzmektedir. Türkiye olarak barış girişimlerinde bulunduk. Ancak çözüm yeri BM'dir." diye konuştu. Şahin, "Bu örgüt barışı sağlamak için kurulmuştur, barış için birleşmiştir. Sessiz kalmak için değil." diye ekledi. Lübnan'a yardım göndermek zorunda olduklarını ve bunu şimdiye kadar ellerinden gelen en iyi şekilde yaptıklarını kaydeden Şahin, "Asıl yapılması gereken bölgede ateşkes sağlanmasıdır." ifadesini kullandı.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemalettin Haydarov'un davetlisi olarak bu sabah Bakü'ye gelen Mehmet Ali Şahin, buradaki temasları çerçevesinde eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hiyabandaki kabrini, Şehitler Hiyabanını ve Türk Şehitliğini ziyaret etti. Şahin, temasları kapsamında iki ülke arasındaki fevkalade haller alanında bir protokolün imzalanacağını, gençlik ve spor alanlarında da işbirliğini artırmayı ve protokol haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious