BM, Butto suikastını soruşturacak

BM, Butto suikastını soruşturacak.7832
  • Giriş : 20.06.2009 / 09:41:00

BM'nin bağımsız komisyonu, 27 Aralık 2007'de öldürülen Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto'ya yönelik suikastı soruşturmaya 1 Temmuzda başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un komisyonun 6 aylık soruşturmasına 1 Temmuzda başlayacağını bildiren bir mektubu Butto'nun eşi, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari'ye gönderdiği bildirildi.

Montas, suikaste karışanların cezai yükümlülüklerini belirleme görevinin Pakistanlı yetkililerde olduğunu vurguladı.

Pakistan hükümetinin talebi üzerine kurulan soruşturma komisyonunun, Şili'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Heraldo Munoz başkanlığında 6 ay süreyle suikastle ilgili bilgi toplama görevini yerine getireceği, daha sonra bulduğu bilgileri Genel Sekreter Ban'a sunacağı, Ban'ın ise raporu Pakistan hükümetine vereceği belirtildi. Genel Sekreter Ban, raporun içindeki bilgileri BM Güvenlik Konseyi ile de paylaşacak.

Soruşturma Komisyonunun diğer iki üyesinin ise Endonezya'nın eski başsavcılarından Marzuki Darusman ve İrlanda emniyet teşkilatının eski üst düzey yöneticilerinden Peter Fitzgerald olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*