BM, İsveç'in yurtdışı kararını sorguluyor

BM, İsveç'in yurtdışı kararını sorguluyor.11224
  • Giriş : 23.03.2008 / 12:14:00

İsveç'in 23 yaşındaki Eritreli bir genci ısrarla yurtdışı etme çabaları, sonunda Birleşmiş Milletler'i bile harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BM, İsveç'in insan haklarına uyup uymadığını araştıracak. BM'nin insan hakları kuruluşlarından UNHCR, İsveç Dışişleri Bakanlığı'na çektiği faksta, bu genç hakkında İsveç'in bir aydır hapishanede yurtdışını etme girişimlerini sorguladı.

İsveç'in çok satan gazetelerinden Dagens Nyheter gazetesine göre UNHCR, hangi kanunlara göre İsveç'in o şahsı gözaltında tuttuğunu ve bunun hangi kanunda yer aldığını ve de insan haklarına ne kadar dayandığını soruyor. Göçmen Bakanı Tobias Billström'ün basın danışmanı Markus Friberg; gazetelere böyle bir faksın geldiğini doğruladı ve Göçmen Bürosunda bu faksa cevap hazırlandığını belirtti. Friberg ayrıca gazetelere "Cevabın önümüzdeki hafta gönderilmesini hesaplıyoruz." şeklinde konuştu.

İsveç polisi, daha önce 2 kez bu genci yurtdışı etmeye çalışmıştı. Genç, bir seferinde Eritre'ye özel bir uçakla gönderilmiş ama genç ülkesinde kabul edilmemişti. İkinci sefer de ise Eritre yetkilileri, uçağın pilotunu "rahatsız edici hareketleri olduğu" gerekçesiyle genci uçağa kabul etmemişti.

UNHCR, İsveç Göçmen Bürosuna bu genç için bir dilekte bulunmuş; ülkesine gittiği zaman, İsveç'teki politik aktivitelerinden dolayı ülkesine gidince hakkında misillemede bulunabileceğini belirtmişti. Eritre resmi kurumları, 23 yaşındaki gence geçici bir pasaport çıkartmıştı, o yüzden de İsveç Polisi'nin birkaç hafta içinde yeni bir yurtdışı etme denemesinde bulunacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious