BM, isyancı milislerle altın ve fildişi ticareti yapıyor

BM, isyancı milislerle altın ve fildişi ticareti yapıyor.11224
  • Giriş : 28.04.2008 / 09:42:00

BM'in Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki barış gücü askerlerinin, isyancı milislere silah verdiği, onlarla altın ve fildişi ticareti yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BBC'nin haberine göre, BM'nin barışgücü askerlerinin isyancılara silah temin ettikleri şeklindeki suçlamaları örtbas ettiği bildirildi. BM yetkilileri ise, yaptıkları açıklamalarda, siyasi nedenlerle, soruşturmayı derinleştiremediklerini söyledi.

Örgütün en büyük barışgücü operasyonunu gerçekleştirdiği Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yaklaşık 17 bin askeri bulunuyor. Doğu Kongo'nun altın madenleri, bölgede görev yapan Birleşmiş Milletler barışgücü askerleri için karşı konulmaz derecede cazip. Öyle ki, bu askerlerin bazıları Kongo'nun en kötü şöhretli isyancılarının bazılarıyla altın ticaretine başladı.

Pakistan askerleri, Kongo'ya barış ve istikrar getirilmesine yardımcı olma yolunda yoğun çaba harcamışlardı. Ancak askerler bu karlı ve yasadışı ticaretin parçası oldular. Pakistanlılar, isyancılara silah ve mühimmat da sağladı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa'da cezaevindeki isyancıların liderlerinden birine iddiayı doğruladı. Kung Fu olarak bilinen isyancı lider, "Evet bize silah verdiler. Bunu ülkenin güvenliği için yaptıklarını, güvenliğin sağlanmasında kendilerine yardım etmemiz gerektiğini söylediler" dedi.

BM'nin silah temin ettiği isyancılardan bazılarının Ruanda'da soykırıma giriştiği iddia ediliyor. BM helikopterlerinin isyancılara cephane taşıyan helikopterlerinin, fildişi yükleriyle üslerine döndükleri aktarılıyor. BM barış gücü askerlerinin yüzde 25'ini Pakistan ve Hindistan oluşturuyor. İki ülke de söz konusu iddiaları reddediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious