BM, Kosova'yı gelecek ay görüşecek

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi, Kosova'nın nihai statüsüne ilişkin planı gelecek ay görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarı resmi Sırp ajansı Tanyug'un haberinde, BM'nin Özel Kosova Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova belgesinin son biçimini bu ayın sonunda BM'ye sunacağı, Güvenlik Konseyinin de plan üzerindeki müzakerelerine gelecek ay başlayacağı belirtildi.

Konseydeki oturuma Belgrad ve Priştine temsilcilerinin de katılacağı kaydedildi.

Haberde, planın Güvenlik Konseyine gelmesiyle sonuçlanacak sürecin ilk aşamasının, Kosova belgesinin BM Kosova Misyonu Şefi Joachim Rucker'e sunulması olduğu da belirtildi.

Sırp ve Kosovalı Arnavut taraflar, belge BM'ye gitmeden önce Ahtisaari'nin sunduğu Kosova önerisini son kez görüşmek üzere 10 Martta Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelecek.

-SIRPLAR YENİ ÖNERİYİ DE REDDEDECEK-

Bu arada Sırp müzakere heyetinin başkanı Slobodan Samardziç, Kosova'nın geleceğine ilişkin önerinin yeni biçimini de reddedeceklerini söyledi.

Samardziç, Ahtisaari'nin, Sırpların reddettiği belgenin ilk halinde büyük değişiklikler yapacağını sanmadıklarını belirtti.

Ahtisaari'nin, taraflar 10 Martta bir araya gelmeden önce, daha önce uzlaşma sağlanamayan belgenin yeni halini birkaç gün içinde sunması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious