BM, Sri Lanka'da soruşturma istedi

BM, Sri Lanka'da soruşturma istedi.9118
  • Giriş : 06.06.2009 / 09:21:00

Ban Ki-mun, nerede ve ne zaman insan hakları ihlalleriyle ilgili bir iddia olursa bunun soruşturulması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Sri Lanka'da Tamil gerillalarına karşı yürütülen savaşın kanlı son aşamasında insan hakları ihlalleri yapıldığı suçlamaları konusunun soruşturulması gerektiğini söyledi.

Sri Lanka ziyaretinin ardından BM Güvenlik Konseyine bilgi veren Ban, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Sri Lanka hükümetinden ihlallerle ilgili uluslararası çağrıyı tanımasını isteyeceğini söyledi. Ban, nerede ve ne zaman insan hakları ihlalleriyle ilgili bir iddia olursa bunun soruşturulması gerektiğini ifade etti.

İnsan hakları kuruluşları, Sri Lanka hükümetini, savaşın son aylarında yüzbinlerce sivilin bulunduğu bölgede ağır silahlar kullanarak insan yaşamını gözetmediği gerekçesiyle eleştiriyor. Ban ve diğer BM yetkilileri, Tamil gerillalarını ise sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçlamışlardı.

BM yetkilileri, hükümetin 18 Mayısta zafer ilan ettiği savaşın son aşamasında kaç sivilin öldüğünün kesin olarak bilinmediğini belirtiyor. Bir BM yetkilisi birkaç bin sivilin öldüğünü açıklarken, diplomatik kaynaklar bu rakamın 10 binden fazla olabileceğine dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*