BM, Stockholm'de Irak'a yardım için toplanıyor

BM, Stockholm'de Irak'a yardım için toplanıyor.11224
  • Giriş : 29.05.2008 / 09:54:00

Birleşmiş Milletler (BM)'ye üye 100'den fazla ülke, İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak'a yardım için toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın yeniden yapılanma sürecine destek amacıyla BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin eşbaşkanlığında bir konferans düzenlenecek.

BBC'nin haberine göre, konferans Irak'ta güvenlik sorununun çözümü yolunda ilerleme sağlandığına dair iyimserliğin arttığı bir dönemde yapılacak. İyimserliğin artmasının nedeni, Bağdat'ın Sadr semti ve Basra'da ateşkesin sürmesi. Irak hükümeti ayrıca, Musul'da El Kaide'ye karşı başarılı olduğunu iddia ediyor.

Amerikan ordusu da Irak'ta şiddet olaylarının son 4 yılın en düşük düzeyinde olduğunu savunuyor. Ancak gözlemciler, ekonomik ve siyasi reformlar konusunda farklı bir tablonun söz konusu olduğuna dikkat çekiyor.

İsveç'teki konferansın amacı, Irak'ta istikrarın temini ve ülkede işler bir ekonomi oluşturulmasına yönelik çabalara destek vermek. Bununla birlikte konferansta, El-Maliki hükümetine siyasi uzlaşma çabalarını sürdürme yolunda baskı yapılması da bekleniyor.

Irak hükümetinden hem Sünni Araplar, Şii Araplar ve Kürtler arasında uzlaşma sağlaması, hem de Sünni ve Şii gruplara karşı mücadeleyi sürdürmesi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious