BM 21 Mart anlaşmasından memnun

BM 21 Mart anlaşmasından memnun.21153
  • Giriş : 18.04.2008 / 08:29:00

BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'ta Rum ve Türk liderlerin 21 Martta vardıkları anlaşmadan büyük memnuniyet duyduğunu açıklayarak iki lideri gösterdikleri siyasi liderlikten dolayı takdir ettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe'nun Ada'ya yaptığı ziyaretle ilgili olarak kendilerine brifing ve rapor sunmasının ardından bugün toplanarak bir "başkanlık açıklaması" kabul etti.

Açıklamada Konsey, iki taraf arasında iyi niyet ruhuyla ve BM Genel Sekreterinin iyi niyet misyonu çerçevesinde kapsamlı ve kalıcı bir çözüm yolunda özlü müzakerelere zemin hazırlayacak çalışma grupları ve teknik komiteler kurulmasından memnun olduğunu vurguladı.

Konseyin 3 aylık hazırlık aşamasının sonuçlarını merakla beklediği ve bu sürecin "adil ve kalıcı bir çözüm arayışında güven, ivme ve ortak yarar duygusu yaratmasını umduğu" kaydedildi.

Konsey, Lokmacı Kapısı'nın (Ledra Caddesi) açılmasını da memnuniyetle karşıladığını bildirerek, bu kapının açılmasının ilerleme sağlanılmasını engelleyen sorunları aşma yolundaki siyasi iradenin varlığını ve iki tarafın da tüm Kıbrıslıların hayatlarını daha iyiye götürme isteklerini gösteren önemli bir işaret olduğunu belirtti. Konsey, bu tür güven arttırıcı önlemlerin devamını beklediğini de vurguladı.

Konsey açıklamasında, Kıbrıs'ın "iki toplumlu, iki bölgeli ve siyasi eşitlik" temelinde yeniden birleşmesine olan bağlılığını ve Genel Sekreterin bu yöndeki çabalarını desteklemeye devam edeceğini bir kez daha teyit etti. Konsey, hem Genel Sekreterin Adadaki taraflara yardımcı olmak için hazır olmasından hem de kapsamlı çözüme giden yolu kolaylaştırmak amacıyla, hazırlık döneminin tamamlanmasının ve ilerleme sağlamasının ardından özel bir danışman atanması olasılığından memnun olduğunu açıkladı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious