BM acil toplantısından FİYASKO çıktı

BM acil toplantısından FİYASKO çıktı.15231
  • Giriş : 04.01.2009 / 11:30:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 10:55:26

İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmasının ardından Libya'nın çağrısıyla toplanan BM toplantısı 3.5 saat sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail, sekiz gündür havadan ve denizden bombaladığı Gazze'ye dün akşam saatlerinde kara harekatı başlattı. Hamas'ın sert karşılık verdiği operasyonda 2'si ağır 30 İsrail askeri yaralandı. İsrail Ordu sözcüsü şu ana kadar 30 Hamas militanının hayatını kaybettiği açıkladı. HAMAS'lı yetkililer ise 5 İsrail askerini öldürdüklerini açıkladı.

İsrail saldırılarının başladığı 27 Aralık'tan bu yana hayatını kaybeden Filistinli sayısı ise 453'e yükseldi. 2 bin 50 kişinin de yaralandığı ifade edildi. İsrail ordusu kara harekatı sırasında, aralarında cephanelikler ve tünellerin de bulunduğu 45 Hamas hedefinin bombalandığını bildirdi. Gazze'de bir benzin istasyonunu havaya uçuruldu. Yanan istasyondan çıkan dumanlar şehrin üzerini kaplarken, istasyonda art arda patlamalar meydana geldi.

Gazze'de deniz kıyısındaki apartmanlardan birinde oturan bir Filistinli, açık denizden İsrail donanmalarının da ateş açtığını, bazı konutların isabet aldığını anlattı. İsrail ordusu kara harekatının günlerce sürebileceğini duyurdu.

Operasyonun 40 yıldan bu yana bölgedeki en büyük askeri hareket olduğu kaydediliyor. 1.5 milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı Gazze'de umutsuzluk giderek büyüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in Gazze Şeridi'nde kara operasyonu başlatmasının ardından yaptığı acil toplantıdan sonuç çıkmadı. Libya'nın Arap ülkeleri adına BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak, acil toplantı istemesi üzerine yapılan ve yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda, bir basın açıklaması metni üzerinde bile anlaşma sağlanamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*