BM askerlerine fuhuş suçlaması

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

İngiliz yayın kuruluş BBC, Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin çocuklara cinsel tacizde bulunduğuna yönelik yeni iddialar ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapılan araştırmalarda da Birleşmiş Milletlerin en kapsamlı barış gücü operasyonlarını yürüttüğü ülkelerden olan Haiti ve Liberya'da, BM askerlerinin hem çocuklara cinsel tacizde bulunduğu, hem de çocukları fuhşa zorlandığı belirlendi.

İddialar konusunda bir açıklama yapan Birleşmiş Milletlerin barışı koruma operasyonlarından sorumlu yetkilisi Genel Sekreter Yardımcısı Jane Holl Lute da iddiaların inandırıcı göründüğünü söyledi. Jane Holl Lute, BM'nin bu suçları işleyenleri cezalandırmakta yaşadığı zorlukların da sistemin en büyük sorunlarından biri olduğunu belirtti.

BM yasalarına göre Birleşmiş Milletler çatısı altındaki askerler, görev yaptıkları ülkeler de yargılanamıyor. Bu tür iddialar karşısında, suçlanan askerleri yargılama sorumluluğu da askerlerin kendi ülkelerine düşüyor.

Birleşmiş Milletler daha önce de askerlerine yönelik benzer suçlamalar sonrası Liberya'da askerlerin faaliyetlerini denetlemek üzere 500 kişiyi görevlendirmiş, tüm personeli için de yeni eğitim programları başlatmıştı.

Örgütün Genel Sekreteri Kofi Annan ise cinsel taciz iddialarına karışan askerlere müsamaha göstermeyeceklerini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious