BM "Bin Yıl Kalkınma Hedefi" zirvesi başladı

BM
  • Giriş : 02.04.2008 / 09:09:00
  • Güncelleme : 02.04.2008 / 09:51:44

BM Genel Kurul Başkanı Srgjan Kerim başkanlığında BM'de Binyıl Kalkınma Hedefleri zirvesi düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BM Genel Kurulunda 2 gün sürecek zirve kapsamında bugün ''yoksulluk ve açlık'' ''eğitim'' ''sağlık'' konuları tartışıldı.

Genel Kurul Başkanı Kerim ve CNN'nin kurucusu aynı zamanda BM Vakfı Başkanı olan Ted Turner, zirveyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kerim yaptığı açıklamada, Binyıl Kalkınma Hedeflerinde ilerleme sağlanıldığını, ancak 2015 yılına kadar bu hedeflerin tüm dünya ülkelerinde yakalanabilmesi için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Ted Turner da, ABD'de iki kiliseyle ortaklık yapmak suretiyle gelişmekte olan ülkelerde sıtmayla mücadelede kullanılmak üzere 200 milyon dolarlık bir fon oluşturduklarını açıkladı.

Turner bir gazetecinin daha önceden Hristiyanlığı eleştirmesine rağmen şimdi neden kiliselerle böyle bir ortaklığa girdiğini sorması üzerine gülümseyerek, ''Nereden de çıkardınız bunları, ben 17 yaşında misyoner olmak istiyordum ve saatlerce dua ediyordum'' dedi. Turner, yaşlandığı için belki de daha hoşgörülü olduğunu belirterek, kiliselerin insani yardım çalışmalarının son derece iyi olduğunu belirtti.

ABD'nin dış politikasını da eleştiren Turner, ABD'nin askeri bütçesinin Rusya ve Çin gibi ülkelerin askeri bütçelerinin 20 katı olduğunu söyledi. Turner ''Bu para savaş yerine dünyayı daha güzel bir hale getirmek için kullanılmalı'' dedi. Turner, ABD seçimleriyle ilgili bir soru üzerine ise ''Kim gelirse gelsin bundan sonraki yönetimin şu anki yönetimden daha iyi olacağına inanıyorum'' dedi.

-İSLAM KORKUSU-

Turner, İslam korkusuyla ilgili bir soru üzerine ise gülümseyerek ''Ne korkusu (fobisi) dediniz?...Benim İslam korkum yok, burada İslam korkusu olan birinin de olduğunu sanmıyorum. Bunlar İslam dini kisvesi altında çılgın, öfkeli insanlar. Öfke dolu Hristiyanlar da var'' dedi.

-BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİ-

2000 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın

öncülüğünde BM ülkelerinin imzaladığı Binyıl Kalkınma

Bildirgesine göre ülkeler, yoksulluğu ve açlığı ortadan

kaldırmak, evrensel temel eğitimi sağlamak, kadının

toplumdaki rolünü güçlendirmek ve kadın erkek eşitliğini

teşvik etmek, çocuk ölümlerini ve doğum sonrası anne

ölümlerini önlemek, ölümcül hastalıkların, özellikle de

HIV/AIDS ve sıtmanın yayılmasını durdurmak, çevresel

sürdürülebilirliği sağlamak ve insani yardım, ticaret ve

borç silinmesi gibi hedeflere yönelik olarak kalkınma için

küresel ortaklık yaratma hedeflerine 2015 yılına dek ulaşmak

için yoğun çaba sarf etmeye söz vermişlerdi.

Konferans kapsamında yarından itibaren BM üyesi

ülkelerin temsilcileri konuşma yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious