BM: 'Birmanya kritik bir dönemeçte'

BM: 'Birmanya kritik bir dönemeçte'.22571
  • Giriş : 22.05.2008 / 16:49:00

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri kasırga felaketinin yol açtığı yıkımı görmek üzere Birmanya'nın İrrawaddy Delta bölgesini gezmek ve askeri lider General Than Shwe ile görüşmek üzere Birmanya'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ban Ki Moon görüşmelerde siyasete değil, insanların hayatının nasıl kurtarılacağına odaklanacaklarını söyledi. Genel Sekreter yardımın artırılması gereğini vurguladı.

Birmanya'nın askeri yönetimi büyük ölçekli uluslararası yardıma izin vermiyor ama yoğun diplomatik temaslardan sonra bir kısım BM helikopterinin felaketzedelere yardım taşımasını kabul etti.

Yardım kuruluşları Nergis kasırgasından 20 gün sonra hala ulaştırmak istedikleri yardımın ancak yüzde 30'unu iletebildiklerini söylüyorlar.

Kritik bir dönemeç

Nergis kasırgasında ölenlerin sayısı resmi açıklamalara göre 78 bin. 56 bin kişinin de kayıp olduğu bildiriliyor.

Yüzbinlerce Birmanyalı ise evsiz kalmış durumda ve BM kasırgadan etkilenen yaklaşık 2 milyon 400 bin insanın ancak dörtte birine yardım ulaştırılabildiğini tahmin ediyor.

İngiliz, Fransız ve Amerikan donanmalarına mensup gemiler felaket bölgesi İrrawady Delta açıklarında bekliyor ancak yardım iletmelerine izin verilmiyor.

Birmanya'yı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, "Myanmar için kritik bir dönemeçteyiz. Hükümet de ülke tarihinde bu çapta bir felaket yaşanmadığını kabul ediyor" diye konuştu.

Ban felaket bölgelerini gezdikten sonra askeri lider General Than Shwe ile görüşmek üzere başkent Nay Pyi Taw'a geçecek.

Genel Sekreter daha sonra Birmanya'nın ticari başkenti Rangoon'da Pazar günü başlayacak bir yardım konferansına katılacak.

BBC TURKİSH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious