BM de, PKK'ya 'terör örgütü' demedi

  • Giriş : 21.10.2007 / 18:04:00

Birleşmiş Milletler (BM) günlük olarak basın mensuplarına geçtiği bilgilendirme elektronik postasında PKK için "terör örgütü" ifadesini kullanmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elektronik postada BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin almış olduğu tezkere kararından duyduğu endişe ifade edilirken, PKK için yalnızca Kürdistan İşçi Partisi diye söz etmesi dikkat çekti.

Cuma günü akşam saatlerinde BM tarafından gazetecilere geçilen bilgilendirme elektronik postasında Ki-moon'un Türk askerinin Kuzey Irak'a geçerek Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) karşı askeri bir operasyona TBMM'nin verdiği izinden endişe duyduğu dile getirildi. Elektronik posta da "Genel Sekreter, bütün taraflara böylesine hassas dönemde itidal çağrısı yaptı" açıklamasına da yer verildi.

BM'nin elektronik basın açıklamasında Abdullah Gül de Türkiye'nin Dışişleri Bakanı olarak zikredildi. Genel Sekreterin Irak merkez ve bölge hükümetlerini arayarak, Irak sınırından Türkiye'ye karşı saldırılara göz yummamalarını istediği kaydedildi. Açıklamada son olarak PKK'nın Türkiye'ye yönelik saldırılarının uluslar arası toplum tarafından da kınanması gerektiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin terör listesinde yer alan PKK'ya ABD basını da "Kürt Gerillaları" veya "Kürt İsyancılar" şeklinde adlandırıyor. Başta New York Times, Washington Post, The Wall Street Journal gibi önde gelen gazetelerin hiçbiri PKK'ya terör örgütü olarak adlandırmaz iken daha çok 'Kürt İsyancılar, Ayrılıkçı Gerillalar, Kürt İsyancılar' ifadeleri kullanılıyor.

Gerek Ermeni soykırım iddiaları gerekse Kuzey Irak'ta konuşlanan PKK'ya karşı Türkiye'nin askeri operasyon düzenleme isteği nedeniyle Türkiye, geçtiğimiz hafta Amerikan medyasının ilgi odağı durumundaydı. New York Times, Washington Post gibi ABD'nin önde gelen gazeteleri, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanan Ermeni iddialarından bu zamana kadar Türkiye ile ilgili hemen her gün en az bir haber yayınladı. Genelde birinci sayfalarda yer alan haberlerde kullanılan dil ise Türkiye'nin arzu ettiği yönde değildi. Amerikan basını 1915 olayları için soykırım ifadesi kullanmaktan geri kalmaz iken PKK için de haber metinlerinde terör örgütü tanımlamasından ısrarla kaçındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious