BM ‘dur' dedi İsrail vurdu: 20 ölü

  • Giriş : 13.08.2006 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Lübnan trajedisini sona erdirmesi beklenen ‘ateşkes' tasarısını nihayet onayladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak İsrail ordusu, dün hem sivil katliamını sürdürdü hem de kara harekâtını genişletti. BM’ye aldırmayan İsrail'in hava saldırılarında en az 20 sivil daha hayatını kaybetti. BM'nin ateşkes kararını, ‘Elde edebileceğimizin hepsini aldık.' sözleriyle değerlendiren İsrail yönetimi, “Saldırıları durdurmak için BM kararının kabine toplantısında onaylanmasını bekliyoruz.” savunmasını yaptı. Ancak İsrail'den dün bunu yalanlar nitelikte başka açıklamalar geldi. Genelkurmay Başkanı Korgeneral Dan Halutz, sabah başlatılan kara taarruzu çerçevesinde Lübnan'daki asker sayısını üç katına çıkardıklarını açıkladı. İsrailli general kesin rakam vermezken, Lübnan topraklarındaki asker sayısının 30 bine çıkarıldığı tahmin ediliyor. Harekâtın haftalarca sürebileceğini kaydeden Halutz, “Bu, tedrici şekilde yapılacak bir operasyon. Birkaç günlük ilk aşamada bölgeyi kontrol altına alırız, ikinci aşamada ise bölgeyi temizleriz. Temizlik günlerce hatta haftalarca sürebilir.” dedi.

Ancak İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, güney Lübnan’daki harekâtın yarın sona erebileceğini söyledi. Livni, “Orduya, ihtiyacı olan zamanı vereceğimizi söyledik ve sanırım bu, pazartesi günü olacak” dedi. İsrail birlikleri, harekât kapsamında dün Güney Lübnan’ın içlerine doğru ilerleyerek sınırdan 11 kilometre uzaklıkta, Litani Nehri’ne hakim bir tepede kurulu Handuriye köyüne ulaştı. Askerlerin bir bölümünün ise kara harekâtı için hedef olarak verilen sınırdan 30 kilometre içerideki Litani Nehri’ne ulaştıkları açıklandı. Ancak Hizbullah milisleri, ilerleyen İsrail ordusuna karşı sert direniş gösteriyor. İsrail birliklerinin pusuya düşürüldüğü el-Hüceyr Vadisi’nde 7 İsrail askeri ölürken, 70’ten fazla asker de yaralandı. Hizbullah ayrıca 21 İsrail tankını imha ederken, bir helikopteri de düşürdü. İsrail ordusu ise son 24 saat içerisinde 40’tan fazla Hizbullah milisinin öldüğünü, 30’nun da yaralandığını duyurdu. Öte yandan kara harekâtını genişleten İsrail’in Güney Lübnan’a 50 helikopterle ‘hava indirmesi’ yapması dikkat çekti.

İsrail kara birlikleri Güney Lübnan’da ilerlerken İsrail jetleri de Lübnan’a hava saldırılarını devam ettirdi. Önceki gece “Hizbullah konvoyu şüphesiyle” bir mülteci konvoyunu vurup 7 sivili katleden İsrail ordusu, dün sabah Güney Lübnan’daki Rişaf köyünde düzenlediği hava saldırısında 15 sivilin canına daha kıydı. Uçakların köydeki birkaç evi hedef aldığı belirtildi. Yine güneydeki Harayib köyünde bir “kamyonetin hedef alınması” sonucu en az 5 sivil öldü.

İsrail uçakları, Lübnanlıların kaçışı ve Suriye’den insani yardımların geçişi için açık kalan tek sınır kapısı olan Arida yakınına da füze saldırısı düzenledi. Saldırıda karayolunun tahrip olmasıyla kuzeydeki Trablusşam kentiyle, Arida sınır kapısı arasındaki bağlantı koptu. Böylece Lübnan’ı dünyaya bağlayan bütün yollar tahrip edilerek ülkenin dünyayla karadan irtibatı kesildi. İsrail uçakları Beyrut’un kuzeydoğusundaki Akkar vilayeti ile güneydeki Sur kentindeki bazı hedefleri de vurdu. Sidon kenti yakınlarındaki 2 elektrik trafosunun bombalanması sonucu Sur ve Sidon kentleri karanlığa gömüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious