BM durmaya, İsrail vurmaya devam

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Lübnan'ı bombalamaya devam eden İsrail'in kabinesi bugün toplanarak Lübnan'da kara harekatının genişletilmesine yönelik öneriyi görüşecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İSRAİL KABİNESİ KARA HAREKATINI GENİŞLETME ÖNERİSİNİ GÖRÜŞECEK

İsrailli hükümet yetkilileri, toplantıda Lübnan'daki kara harekatının genişletilmesine yönelik bir önerinin ele alınacağını bildirdi. İsrailli askeri yetkililer ve Savunma Bakanı Amir Peretz'in kara harekatının genişletilmesinden yana oldukları biliniyor. Ancak Ehud Olmert, askeri kayıplarının artacağı endişesiyle bu öneriye şu ana kadar pek sıcak bakmadı.

AMERİKALI VE FRANSIZ DİPLOMATLAR ARAP BİRLİĞİ'NİN TALEBİ ÜZERİNE TASLAĞI GÖZDEN GEÇİRİYOR

Birleşmiş Milletler(BM) de Lübnan bombardımanı ile ilgili Amerika ve Fransa'nın anlaştığı tasarıyı bugün ele alacak. Arap Birliği'nin Güvenlik Konseyi'nin hazırladığı ve bölgede çatışmaların durdurulması çağrısında bulunan karar taslağına, İsrail'in Lübnan'dan hemen çekilmesi maddesinin de eklenmesini istemesi üzerine Amerikalı ve Fransız diplomatlar, BM Güvenlik Konseyi'ne sunmak üzere hazırladıkları tasarıyı gözden geçiriyor.

Lübnan'ın BM elçisi Tarık Mıtri, karar taslağının bu haliyle Lübnan'ı gelecekteki İsrail saldırılarına karşı korumasız bıraktığını belirtmişti. İsrail Büyükelçisi Dan Gillerman ise, Arap Birliği heyetinin talepleri karşısında ülkesinin Lübnan'da izlediği siyaseti savunmuştu.

Ancak Amerika ve Fransa'nın taslakta çok fazla değişiklik yapmaya yanaşmadıkları bu yüzden taslakla ilgili oylamanın birkaç gün gecikebileceği belirtiliyor.

İSRAİL VURMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail'in 29. gününe giren ve binden fazla Lübnanlının hayatını kaybettiği bombardımanı ise sürüyor. İsrail savaş uçaklarının, Lübnan'ın doğusundaki Maşgara köyüne düzenlediği bombardımanda 7 kişi öldü. Bölgedeki sağlık ekiplerinden edinilen bilgilere göre, Bekaa Vadisi'nin güneyine düşen köydeki bombardımanda Hizbullah'ın bir siyasi görevlisi ile eşi ve 5 çocuğu öldü. İsrail hücumbotları da Lübnan'daki en büyük Filistin mülteci kampını vurdu. Saldırıda 1 kişi ölürken 6 kişi yaralandı. Filistinli ve Lübnanlı yetkililer, İsrail hücumbotlarının iki top mermisi fırlattığını bildirdi. Mermilerden birinin güneydeki liman kenti Sidon'un dışındaki Ein el-Hilveh mülteci kampına, diğerinin ise kentteki eğlence parkına isabet ettiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious