BM gençlik raporu masaya yatırıldı

BM gençlik raporu masaya yatırıldı.11224
  • Giriş : 19.07.2008 / 17:25:00

Birleşmiş Milletler (BM) kalkınma programı koordinasyonluğunda hazırlanan gençlik temalı '2008 Uluslararası İnsani Gelişme Raporu', yaklaşık 30 ilden katılan genç sivil toplum kuruluşunun üyeleri ile tartışmaya açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ördekli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda genç sivil toplum kuruluşu temsilcileri, BM'nin açıkladığı raporda yer alan önerileri tartışarak çözüm yolları bulmaya çalıştı.

3 gün süren ve Uluslararası İnsani Gelişme Raporu'nda açıklanan gençlik sorunlarının konuşulduğu toplantıda, bir yandan da gençlerin karar alma mekanizmalarında nasıl daha fazla yer alabileceği tartışıldı.

'Gençlik Politikaları' konulu toplantıda gençliğin sorunları hakkında konuşan BM İnsani Gelişme Raporu Koordinatörü Aygen Aytaç, hazırlanan raporun çarpıcı sonuçlarına dikkat çekerek, "Türkiye'de 15-24 yaş arasında tam 12 milyon genç var. Bu gençler genel olarak dinamik, sağlıklı ve öğrenci olarak algılanıyor. Ancak Türk gençliğinin yüzde 30'u öğrenci, yüzde 30'u çalışıyor. Geri kalan yüzde 40 ise atıl durumda ve hiçbirşey yapmıyor. Bu da bize gösteriyor ki; ülkemizde tam 5 milyon işsiz genç bulunuyor" dedi.

Açıklanan bu karamsar tabloya rağmen Türkiye'de herhangi bir gençlik politikasının bulunmadığını söyleyen Aygen Aytaç, geleceğin teminatı olarak gösterilen gençliğin işsizlik sorununa çözüm bulunmadığı taktirde ileride daha büyük sorunların yaşanabileceğine işaret etti.

E-gençlik derneği ile ortaklaşa düzenledikleri toplantıya sponsorluk yapan Osmangazi Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi Yerel Gündem 21 çalışanlarına da teşekkür eden Aytaç, "Açıklanan BM Gençlik raporunun ardından, örgütlenerek çalışmalar yapmak ve bu çalışmalar sonucunda yetkilileri, gençlerin sorunlarına daha ciddi eğilmelerini sağlamak amacıyla yaptığımız ilk ciddi toplantı oldu. Destek veren bütün kuruluşlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*