BM Genel Sekreteri, İsrail'de

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban Ki- Moon bu gün akşam saatlerinde İsraile geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ban Ki-Moon'u Ben Gorion Havaalanı'nda İsrail Milli Savunma Bakanı Amir Peretz karşıladı. İkili burada kısa bir süre görüştü.

Ban Ki- Moon yarın sabah programına ilk olarak Batı Şeria'da Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşerek başlayacak. Ramallah'ta gerçekleşecek görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tekrar Kudüs'e geçerek yarın İsraile gelmesi planlanan ABD Dışişleri Bakanı Condolessa Rice ile de görüşecek. Ban Ki-Moon ayrıca pazartesi günü İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile de bir araya gelecek.

Moon, İsrail Filistin gezisi sonrası Ürdün'e ve oradan da Çarşamba günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta başlaması öngörülen Arap Birliği zirvesine katılacak ve burada bir konuşma yapacak.

Ortadoğu gezisinin son durağında Lübnan'ı ziyaret edecek olan Moon, burada Lübnan başbakanı ve muhalefet liderlerinden meclis sözcüsü Nebih Berri ile biraraya gelecek.

Filistin'de bulunduğu süre içerisinde Hamaslı Başbakan İsmail Haniye'yi ziyaret etmeyeceğini daha önceden ilan eden Ban Ki-Moon'un Ortadoğu gezisi sırasında bölgede kalıcı barışın sağlanması için liderlere daha fazla mücadele sarf etmelerini telkin edecek.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI RİCE YARIN BÖLGEYE GELİYOR

ABD Dışişleri Bakanı Condolessa Rice'ında Ortadoğu turu çerçevesinde yarın İsrail ve Filistin'e gelmesi bekleniyor. Yarın öğle saatlerinde İsrail'e gelecek olan Rice bölgede hızlı bir görüşme turu gerçekleştirecek.

Yarın ilk olarak Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas ile görüşecek olan Rice ardından aynı gün bölgede bulunacak olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki- Moon ile görüşecek. Akşam saat 19.45'te İsrail başbakanı Ehud Olmert ile bir araya gelecek olan Rice buradan Ürdün'e geçecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious