BM Genel Sekreteri bir Asyalı oluyor

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Güney Kore'nin Dışişleri ve Ticaret Bakanı Ban Ki-Moon, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yapılan elemelerin ardından rakiplerinin adaylıktan geri çekilmesi sonucu, yeni BM Genel Sekreteri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


BM sözcü yardımcısı bayan Marie Okabe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Koreli Ban'ın 6 rakibinin geri çekilmesi sonucu Ban'ın önünde engel kalmadığını ve 31 Aralık 2006'da görev süresi sona erecek BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yerine göreve geleceğini söyledi. Bu durumda Ban, 10 yıldır BM genel Sekreterliği'ni yürüten Ganalı Annan'ın yerine son 35 yılda BM Genel Sekreterliği görevini üstlenen ilk Asyalı olmuş olacak.

Yapılan 4. oylamada ikinci sırada yer alan BM Genel Sekreter Yardımcısı Hindistanlı Shashi Tharoor ile Tayland eski Başbakanı Surakiart Sathirathai en son geri çekilen adaylardı. Adaylardan Litvanya Devlet Başkanı Vaira Vike-Freiberga, Ürdün'ün BM Büyükelçisi Prens Zeid al-Hüseyin, Afgnistan'ın eski Maliye Bakanı Ashraf Ghani ve Sri Lankalı diplomat Jayantha Dhanapala da daha önceki turlarda adaylıktan çekilmişti. Geçen Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyi'ne üye 15 ülke düzenlediği dördüncü oylamada, Ban, 14 "destekliyorum" oyu ve bir "fikrim yok" almış ve bu sonuçla BM genel sekreterliğine getirilmesine kesin gözüyle bakılmıştı.

Ban, ilk üç tur oylamada hep ilk sırada yer almış ve dördüncü oylamada BM'nin beş daimi üyesi olan Çin, Fransa, ABD, İngiltere ve Rusya ilk defa, daimi olmayan üyelerden farklı renkte pusula kullanmıştı. Bunun amacı ise beş daimi üye arasında ret oyu kullanan olup olmadığını anlamaktı. Zira beş daimi üyeden herhangi birinin veto hakkını kullanması durumunda bu aday eleniyor. Resmî oylamanın 9 Ekim'de yapılması beklenirken, rakiplerini geride bırakan Ban'ın ismi, 192 üyeli BM Genel Kurulu'nun onayına sunulacak.

BM kurallarına göre, BM Genel Sekreteri adayının Güvenlik Konseyi'ne üye 15 ülkenin en az dokuzundan "destekliyorum" oyu alması ve BM daimi üyelerinin itizarına uğramaması gerekiyor. Bu iki şartı yerine getiren kişi, Güvenlik Konseyi tarafından aday gösterilebiliyor.

Yumuşak huylu, mütevazı ama kararlı biri olarak tanınan Ban, Seul Üniversitesi'nin Yabancı Diller Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra ABD'nin Harvard Üniversitesi'ne bağlı John F. Kennedy Siyasal Bilimler Okulu'nda eğitim gördü. 1970 yılında Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nda çalışmaya başlayan Ban, Hindistan büyükelçiliği, BM temsilciliği ve ABD büyükelçiliği görevlerinde bulundu. Ban, Ocak 2004'te Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı oldu. Amerika'ya çok yakın bir diplomat olarak bilinen ve Washington'da ülkesini iki defa temsil eden Ban, bir ara Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Amerikan İşleri Dairesi Müdürlüğü'nü de yapmıştı. Ban, BM'nin daha az şey vaat edip daha çok iş yapması gerektiğini savunuyor. Bu arada, Güney Kore'nin, kendi adayının seçilmesi için Güvenlik Konseyi'ndeki Afrika ülkelerine milyonlarca dolar para ve "ayrıcalıklar" önerdiği geçtiğimiz hafta basına yansımıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious