BM genel sekreterinden Çin'e ziyaret

  • Giriş : 27.10.2006 / 00:00:00

BM'nin yeni genel sekreteri, Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Ban Ki Moon, BM daimi üyelerine yaptığı ziyaretinin ilk durağı Çin'e geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ban, Pekin'de Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Devlet Müşaviri Tang Jiaxuan ve Dışişleri Bakanı Li Zhaoxing ile görüştü. Görüşmelerde, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun, BM'nin çalışmaları ve ikili ilişkiler konularında fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmede Hu Jintao, BM'nin tarihi bir dönemde bulunduğunu, global çerçevedeki tehditlerin sürekli ciddileşmesiyle her ülkenin BM'den daha büyük beklenti içinde olduğunu belirterek, çok taraflılık ve BM rolünün güçlendirilmesinin uluslararası toplumun ortak fikri olduğunu dile getirdi.

Hu, ülkesinin BM'ye olan desteğini sürdüreceğini aktararak, ''Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin, sorumlu ve yapıcı tavırla BM'nin güvenlik, gelişim ve insan hakları gibi alanlardaki faaliyetlerine kapsamlı bir şekilde katılmaya ve BM'nin Ana Tüzüğü'nün amacı ve ilkesini korumaya devam edecek'' dedi.

Ban ise BM'nin pek çok yeni sorunla karşı karşıya bulunduğunu ve bu sorunların çözümü için uluslararası toplumun ortak çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Görüşmede iki taraf da Kuzey Kore'nin nükleer sorununun barışçıl yollara çözülmesi gerektiğine işaret etti. Yeni Genel Sekreter Ban, BM'nin uluslararası işlerde önemli rol oynayan Çin'le yakın işbirliği içinde bulunmaya hazır olduğunu ifade etti. Bu arada ABD ve Rusya, kısa süre önce Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu diplomatik yollarla çözme çağrısında bulunmuştu.

Ban Çin'in ardından gelecek hafta Rusya ile Fransa'yı ziyaret edecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious