BM Genel Sekreterliği’ne G.Kore'de aday

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Kofi Annan’dan 2006’da boşalacak BM Genel Sekreterliği için kulisler tüm hızıyla sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konu ile ilgili olarak bugün Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Ban Ki-moon’un Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’ne başvuru yaptığı doğrulandı.

Ban Ki-moon’un, dün Kore Cumhuriyeti’nin BM’deki heyeti aracılığıyla BM Güvenlik Konseyi Başkanı’na bir dilekçe sunduğu öğrenildi. Bundan önce, Tayland Başbakan Yardımcısı Surakiat Sathirathai ve Sri Lanka Devlet Başkanı’nın üst düzey danışmanı, BM silahsızlanmadan sorumlu eski Genel Sekreter Yardımcısı Jayantha Dhanapala, BM Genel Sekreterliği’ne başvuru yapmışlardı. Bu ayın sonunda, yeni BM genel sekreteri nihai adayını belirlemek için, BM’de ön oylama yapılacak.

Adaylar arasında 6 yıl Meksika Cumhurbaşkanlığı, son 3 yıl da Yale Üniversitesi Küreselleşme Araştırma Merkezi Direktörü olan Ernesto Zedillo da bulunuyor. Uzmanlar genel sekreterlik için sıranın bir Asyalı bürokratta olduğunu ifade ediyor. Sıranın Asyalı bir liderde olduğunu, BM Genel Sekreterleri’nin bugünden geriye giderek baktığımızda görülüyor. Bugüne kadar görev almış BM Genel Sekreteri ve kıtaları şöyle:

Kofi Annan - Afrika

Boutros - Ghali - Ortadoğu

Perez de Cuellar - Latin Amerika

Kurt Waldheim - Avrupa

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious