BM gücünün komutanlığına talibiz

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Lübnan'daki deniz gücüne 234 personelle katılan Türkiye, şimdi bu gücün komutanlığını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası alanda etkinliğini artıran Türkiye, dünyanın gerilimli bölgelerinde sergilediği 'barış' girişimleriyle adından söz ettiriyor. Afganistan, Bosna-Hersek ve Kosova'da görev yapan Türk birlikleri, o ülkelerin halklarının gönlünü fethederken, ortaya konulan başarı uluslararası kuruluşların takdirini topluyor. Türkiye, söz konusu barış adımlarına bir yenisini daha eklemek için gerekli girişimlerde bulundu; Lübnan'da görev yapan BM Deniz Güvenlik Gücü'nün komutanlığına talip oldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyeliğine 2009-2010 dönemi için aday olan Türkiye, Lübnan'daki adımıyla barışa katkılarını daha da görünür kılmayı amaçlıyor. Türk askeri, daha önce Somali ve Afganistan'daki BM barış koruma güçlerinde benzer görevleri yerine getirmişti. UNIFIL Deniz Güvenlik Gücü'ne 15 Ekim 2006'da 1 firkateyn ve 234 personel ile katılan Türkiye, BM'nin uygun görmesi halinde komutanlığı 1 Ağustos 2007'den itibaren bir yıl süreyle devralacak. Lübnan'a yasal olmayan yollardan silah girişinin engellenmesi için Lübnan karasuları ile Doğu Akdeniz'de devriye görevini yürüten deniz gücünün içinde Türkiye, Almanya, Norveç, Danimarka, Bulgaristan, Yunanistan ve İsveç'ten toplam bin 772 personel bulunuyor. İlk dönem için komutayı üstlenen Almanya'nın görev süresi Temmuz 2007'de bitecek. Türk askeri ayrıca, nisanda Afganistan'da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) ve mayısta Kosova Barış Gücü'nde (KFOR) komutayı devralacak.

Türkiye, TBMM'den alınan gerekli iznin ardından, Lübnan'da bulunan UNIFIL'e katkı yapmış, 15 Ekim 2006 tarihinde 1 fırkateyn ve 234 personel ile deniz görev gücüne katılmıştı. Türkiye'nin deniz görev gücünde komutayı üstlenmesinin ardından personel sayısının artacağı belirtiliyor. İstihkam birliği ile birlikte Lübnan'da halen toplam 550 Türk askeri görev yapıyor. Söz konusu güce, Türkiye'nin yanı sıra, Almanya (8 fırkateyn, 865 asker), Norveç (5 fırkateyn, 131 asker), Danimarka (2 fırkateyn, 57 asker), Bulgaristan (1 fırkateyn), Yunanistan (1 fırkateyn, 182 asker) ve İsveç (1 fırkateyn, 41 asker) katılıyor. 16 Şubat 2007 tarihi itibarıyla, UNIFIL'de toplam 12 bin 429 personel görev yapıyor, bin 772'si Deniz Görev Gücü personeli. UNIFIL komutanlığını ise İtalyan general Claudio Graziano yürütüyor.

Türkiye, halen Bosna-Hersek, Kosova, Afganistan, Darfur/Sudan ve Lübnan'da icra edilen barışı destekleme harekâtlarına katılıyor. TSK, Kabil Bölge Komutanlığı'na bir piyade taburu, bazı destek unsurları ve karargâh personeli ile iştirak ediyor. Türk Birliği içinde birer Arnavutluk ve Azerbaycan takımı da yer alıyor. Halen 750 olan görevli personel sayısı, nisanda bölge komutanlığının üstlenilmesiyle birlikte bine çıkacak.

AB liderliğinde 2 Aralık 2004 tarihinden beri icra edilen ALTHEA Harekâtı'na TSK, toplam 350 personelle katılıyor. Türk Birliği, Zenica'da konuşlu. Ayrıca 50 jandarma personeli de EUFOR Entegre Polis Gücü'nde, 5 personel AB Polis Gücü misyonunda görevli.

Türkiye, Kosova'da Güney Görev Kuvvet Komutanlığı liderliğini mayıs ayında bir yıllık bir dönem için devralacak ve uluslararası güce (KFOR) ilave katkı yapacak. TSK, Kosova'da barışı koruma harekâtına hava ve deniz gücüyle destek veriyor. Türkiye, 8 adet F-16 ve 3 adet tanker uçağını Bandırma ve İncirlik'ten harekâta iştirak edecek şekilde NATO'ya tahsis etti. Balıkesir, Bandırma ve Çorlu hava meydanları da NATO uçakları tarafından kullanılabiliyor. KFOR kapsamında, halen 35 ülkenin katılımı ile 16.000 kişiden oluşan çok uluslu güç beş sektör halinde görevini sürdürüyor. Prizren'de konuşlu Kosova Türk Tabur Görev Kuvveti, Almanya, Türkiye, Avusturya ve İsviçre tarafından oluşturulan Çok Uluslu Güney Görev Kuvveti içinde çalışıyor.

Türkiye, NATO tarafından sağlanan lojistik desteğin bir bölümü olarak Afrika Birliği'ne Darfur/Sudan'daki operasyonu için bir C-130 uçağı görevlendirdi.

Türkiye, barışı destekleme harekâtlarına ek olarak şu görevlerde bulunuyor: BM Irak-İran Askerî Gözlemci Grubu (UNIIMOG), BM Irak-Kuveyt Askerî Gözlemci Görevi (UNIKOM), BM Doğu Timor Destek Görevi (UNMISET), AGİT Kosova Gözlem Görevi, AGİT Gürcistan Sınır İzleme Görevi ile BM Bosna-Hersek Görevi.

Afganistan ve Somali'de komuta Mehmetçik'teydi

Türkiye, BM'nin barışı koruma faaliyetlerine ilk olarak tugay seviyesinde bir birlikle Kore Savaşı döneminde katıldı. 1950-1953 arasında dönüşümlü olarak toplam 150 bin Türk askeri görev yaptı. 1990'lı yılların başında Türk askeri bu kez, Afrika kıtasında, Somali'de görev üstlendi. 1993 yılı Ocak ayı ile 1994 yılı Şubat ayı arasında 300 kişilik bir mekanize bölük Somali'de çatışmaların durdurulması için çalıştı. Barış Gücü'nün komutanlığını da belirli bir süre için Korgeneral Çevik Bir üstlendi. Türkiye, Afganistan'daki ISAF harekâtında Haziran 2002-Şubat 2003 döneminde "lider ülke" olarak görev yaptı. ISAF'ta komuta, Şubat-Ağustos 2005 tarihleri arasında ikinci kez üstlenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious