BM Güvenlik Konseyi'nden İran'a daha sert yaptırım

BM Güvenlik Konseyi'nden İran'a daha sert yaptırım.10932
  • Giriş : 04.03.2008 / 20:35:00
  • Güncelleme : 04.03.2008 / 20:29:13

BM, nükleer faaliyetlerini askıya almayı reddettiği için İran'a uygulanan yaptırımları daha da sertleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tahran hükümetine 15 aydır uygulanan ekonomik ve ticari yaptırımların daha da sıkılaştırılmasını öngören 1803 sayılı karar tasarısı, bu akşam yapılan oylamada, 15 üyeden 14'ünün oyuyla kabul edildi. Endonezya çekimser oy kullandı.

Fransa, İngiltere ve Almanya'nın ortaklaşa hazırladığı karar tasarısında, 2006 aralığında kabul edilen 1737 sayılı karar tasarısıyla getirilen yaptırımlar biraz daha sertleştiriliyor.

İran'a uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için üç ay süre verilen yeni tasarıda, İran'ın nükleer programıyla bağlantısı bulunan kişi ve kurumlar sıralanıyor. Bunların yurt dışındaki mal varlıkları donduruluyor, bazılarına seyahat yasağı getiriliyor.

Karar metninde, İran'a sivil veya askeri amaçlarla kullanılacak hassas teknolojik ürünlerin satışı yasaklanıyor, İran bankalarıyla ilişkilerde uyanık olunması isteniyor.

İran'ın BM Bbüyükelçisi Muhammed Hazai, Konsey'in tutumunu protesto etti ve Konsey'i "bazı üyelerin isteklerine boyun eğmekle" suçladı.

Tahran hükümeti, yeni karar tasarısını daha oylama yapılmadan reddetmiş ve tasarının, meşruiyetten yoksun olduğunu iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious