BM Güvenlik Kurulu teröre karşı kararlı

BM Güvenlik Kurulu teröre karşı kararlı.12465
  • Giriş : 12.06.2009 / 08:54:00

BM Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, BMGK üyelerinin terörizmle mücadeledeki kararlılıklarını vurguladıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükelçi İlkin, BMGK'nın basına kapalı toplantısının ardından gazetecilere bilgi verdi. BMGK'nın toplantısında Terörizmle Mücadele Komitesi'nin son çalışmalarıyla ilgili olarak Komite başkanı Mike Smith tarafından konsey üyelerine bilgi verildiğini bildiren İlkin, toplantıda konsey üyelerinin terörizmin büyük bir tehdit olduğunu belirterek, terörizmle mücadeledeki kararlılıklarını vurguladıklarını belirtti.

İlkin, toplantıda BMGK üyelerinin hukukun üstünlüğü ilkesine verdikleri önemi yinelerken, terörizmle mücadelede uluslararası yasal ve adli işbirliğinin güçlendirilmesinin önemini vurguladıklarını da kaydetti. Baki İlkin, komitenin çalışmalarının 2010 yılının sonuna doğru kapsamlı bir şekilde ele alınacağını da belirtti.

BMGK'ya bağlı olarak görev yapan Terörizmle Mücadele Komitesi, ABD'deki 11 Eylül terör saldırılarının ardından, BMGK'nın 1373 sayılı kararı ile kurulmuştu. 1373 sayılı kararda, BM üyesi ülkelerden ''terör eylemlerini cezalandırmaları, teröristlere güvenli barınak ve mali kaynak sağlamamaları, sağlayanları cezalandırmaları, teröristlerin sınırlardan geçmelerini önlemeleri ve terör saldırılarını durdurmada birbirleriyle daha çok işbirliği yapmaları'' istenirken, komitele de bu kararın uygulanmasını izleme görevi verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*