BM iki haftada bölgeye yerleşir

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, bölgeye asker yerleştirme sürecinin bir veya iki haftada tamamlanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Peres, 15 bin Lübnan askerinin ve BM askerlerinin bir kısmının, iki haftada Güney Lübnan'a yerleşeceğini belirtti. İsrailli bakan, İsrail'in bölgeden tamamen veya bir anda çekilip çekilmeyeceğine yönelik soruları ise cevapsız bıraktı.

Amerikalı yetkililerle görüşmek için Washington'da bulunan Peres, burada bir basın toplantısı düzenledi. "sanırım askerlerin yerleşmesi iki hafta alacak" diyen Peres, Fransa'nın bölgeye gönderilecek barış gücüne liderlik etmesini de "iyi bir başlangıç" olarak niteledi. Peres, bölgeye BM askerlerinin yerleşmesinin bir yıl süreceği yönündeki tahminlerin de kesin olmadığını belirtti. Savaş süresince Hizbullah'ın, silahlarının üçte birinden fazlasını kullandığını ve İsrail'in de birçok uzun menzilli füzesini imha ettiğini belirten Peres, Hizbullah'ın silahlarının nereden geldiği sorusuna, "karadan denize füzelerinin Çin'den, tanksavar füzelerinin Rusya'dan ve uzun menzilli silahlarının Suriye ile İran'dan geldiğini belirledikleri" yanıtını verdi.

BM, geçtiğimiz cuma günü onayladığı 1701 sayılı kararname ile Güney Lübnan'a Lübnan ordusunun ve BM askerlerini konuşlandırılmasını kararlaştırmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious