BM İran'a daha sert yaptırımda anlaştı

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, nükleer programından dolayı İran'a daha sert yaptırım uygulanması konusunda anlaştığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler İngiltere Büyükelçisi, karar konusunda anlaşmaya varıldığını ve kararın yarın oylamaya sunulmasına çalışacaklarını söyledi.
İngiltere'nin BM Elçisi Emyr Jones Perry, toplantıdan önce New York'ta yaptığı açıklamada "Bugün buradaki amacımız, yarın (Cumartesi) bir oylama olmasını sağlamak. Son bir değerlendirme için toplanıyoruz." dedi. Perry, yaptırımlar konusunda anlaşmaya varıldığını ima ederek "Tasarı metni hazır" diye konuştu.
NÜKLEER TESİSLERDE ÇALIŞANLARA SEYAHAT KISITLAMASI
Kabul edilen yeni tasarıdaki yeni yaptırımlar, hali hazırda Tahran'a uygulanan yaptırımların genişletilmesini içeriyor. Tasarıya göre, İran'a silah satışı ve İran'dan silah ihracatı ile hükümetlerin İran'a yeni borç veya kredi vermeleri yasaklanıyor. İran'ın nükleer programı için çalışan kişilerin yurtdışı seyahatleri kısıtlanıyor. Aynı zamanda İranlı liderlerin ve İran'ın nükleer programıyla bağlantılı 28 kişi, şirket, kurumun yurtdışındaki mal varlıkları donduruluyor. İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için 60 günlük süre tanınıyor.
BM Güvenlik Konseyi, uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayı reddeden İran hakkında geçtiğimiz Aralık ayında bir dizi yaptırım kararı almıştı.
GÜNEY AFRİKA, ENDONEZYA VE KATAR'IN ÖNERİLERİ REDDEDİLDİ
Son tasarı hakkında yapılan görüşmelerde Güney Afrika bazı değişiklik önerilerinde bulunmuştu. Güney Afrika, İran'a uranyum çalışmalarını durdurmak için tanınacak olan sürenin 60 değil 90 gün olmasını istemiş buna gerekçe olarak da İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'yla sürdürdüğü teknik görüşmelere ve siyasi müzakere sürecine zaman tanınmasını göstermişti. Ancak üzerinde anlaşılan son tasarı metninde, Güney Afrika'nın taleplerinin hemen hemen hepsinin reddedildiği görülüyor.
İngiliz diplomat Emyr Jones Parry de açıklamasında böyle bir önerinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyulmamasını ödüllendirme anlamına geleceğini savundu.
BM Güvenlik Konseyi'nin Müslüman üyeleri Endonezya ve Katar ise yeni tasarıda, Ortadoğu'nun nükleer silahtan arındırılması çağrısının da yer almasını istemişlerdi. İngiliz elçi Parry ise bu öneri hakkında böyle bir teklifin, bu tasarının konusu olmadığını dile getirdi.
İRAN: YENİ ÖNERİLERİMİZ VAR
Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, nükleer programla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne yeni teklifler sunacaklarını söyledi. BM Güvenlik Konseyi'nde oylama öncesi konuşma yapma talebi kabul edilen ve ABD'nin de vize verdiği Ahmedinejad, bir Fransız kanalına yaptığı açıklamada "Önerilerimiz, sadece ABD ile İngiltere'nin isteklerine değil; hukuka ve bütün ulusların sahip olduğu, vazgeçilemez haklara dayalı olacak" diye konuştu.
Sunacaklarını ileri sürdüğü öneriler hakkında fazla bilgi vermeyen Ahmedinejad, "Uranyum zenginleştirmek meşrudur. ABD ve İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyine sunduğu öneriler ise gayrimeşrudur" diye ekledi. ABD'nin İran'a olası saldırısından endişe etmediğini de belirten Ahmedinejad, "İki nedenle endişelenmiyoruz. Birincisi, durum böyle bir saldırıya uygun değil. İkincisi de, ABD'de buna izin vermeyecek aklı başında insanlar olduğunu biliyorum" devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious