'BM kararı yırtık bir kağıt parçası!'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyi'nin ülkesi aleyhine kabul ettiği yaptırım kararını ağır bir dille eleştirdi ve Batılı ülkeleri çifte standartlı davranmakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmedinejad, İranlıların "casus yuvası" olarak adlandırdıkları eski ABD büyükelçiliğinde, İran-Irak savaşı gazilerine hitaben yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi'nin dün aldığı yaptırım kararına da değindi ve kararı kabul etmediklerini bildirdi.

'İRANLILAR UYANIK OLMALI'

Halktan düşmanların propagandaları karşısında uyanık olmalarını isteyen Ahmedinejad, "Batılı ülkeler, yırtık bir kağıt parçası bahanesiyle İran halkının arasında ihtilaf yaratmak istiyorlar" dedi. Yaptırım kararının İran halkını korkutma amacını taşıdığını, ancak bunun hiçbir etkisi olmayacağını söyleyen Ahmedinejad, "Birkaç kişinin konuşmasıyla halkın arasına ihtilaf sokabileceklerini düşünenler, yanılıyor" diye konuştu. "İsteseniz de istemeseniz de İran, nükleer güce sahip bir ülkedir" diyen Ahmedinejad, "Nükleer bir İran ile yan yana yaşamak, onların (Batılı ülkeler) çıkarınadır" ifadesini kullandı.

"KUKLA GÖSTERİSİ"

İran halkının BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı karardan "hiçbir kaygı ve endişe" duymadığını söyleyen Ahmedinejad, şöyle konuştu: "Bu girişimin İran'a hiçbir zararı olmayacak. Belki de çok kısa zamanda bu kararı alanlar pişman olacak. Bu kukla gösterisinden vazgeçin. Çifte standartlı tutumlardan vazgeçin. Niçin milletlerin sizden korkması gerektiğini düşünüyorsunuz? Milletlerle saygılı bir şekilde konuşma dönemi geldi. Bu politikalarınız dünyayı bir birine kattı ve milletlerin huzurunu, güvenliğini tehlikeye soktu. İran halkıyla dostluk fırsatını kaçırdığınız için sizin adınıza üzgünüm. Artık BM Güvenlik Konseyi'nin, ABD, İngiltere ve siyonist rejimin uşağı olarak hiçbir itibarı kalmadı."

Batılı ülkelerden, İran'ın nükleer yakıt teknolojisine sahip olduğunu kabul etmelerini isteyen Ahmedinejad, şubat ayında "büyük nükleer şölen" yapacaklarını da yineledi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious