BM Kıbrıs konusunda ısrarlı davranıyor

BM Kıbrıs konusunda ısrarlı davranıyor.11410
  • Giriş : 12.12.2008 / 21:38:00

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Sawers, Kıbrıs'ta iki taraf arasında devam eden müzakerelerde yakalanan ivmenin yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sawers, Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'taki BM Barış Gücünün (UNFICYP) görev süresini 6 ay süreyle uzatan kararını oy birliğiyle almasının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Sawers sözlerinin başında Kıbrıs Rum yönetiminin eski lideri Tasos Papadopulos'un ölümünden üzüntü duyduğunu belirterek, baş sağlığı dileğinde bulundu.

UNFICYP'nin ara bölgede önemli rol oynadığını vurgulayan Sawers, barış gücünün adada güven arttırıcı önlemleri kolaylaştırdığını ve adayı yeniden birleştirmek için önemli müzakerelere başlayan iki taraf arasında güven oluşumunda önemli rol oynadığını bildirdi. Güvenlik Konseyi'nin adadaki süreci güçlü bir şekilde desteklediğini belirten Sawers, Konseyin müzakerelerde yakalanan ivmenin yoğunlaşmasını istediğini ve 2009'un çok uzun süren bir beklemenin ardından ''gerçek bir ilerleme'' getirmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Sawers, ''Artık iki taraf arasındaki müzakerelerin yoğunlaşmasını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz'' diye konuştu.

Sawers, adada çözüm yönünde bu sefer gerçekten bir fırsat olduğuna inanıp inanmadığının sorulması üzerine, iki taraf liderleri arasındaki farklılıkları giderme noktasında ''tarihi bir fırsatın'' bulunduğunu ve bu çerçevede iki tarafta da ''siyasi irade'' olduğunu düşündüklerini belirtti.

''Liderler gerekli kararlılığı gösteriyorlar'' diyen Sawers, uluslararası toplumun da süreci desteklediğini söyledi.

Çözümün iki toplum ve iki lider tarafından bulunacağını anlatan Sawers, ''Bizler onlara bazen fikir vererek bazen de kolaylaştırıcı rol oynayarak yardımcı olabiliriz'' dedi.

İki tarafta da 4 yıl ya da 10 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında müzakereleri yürütme yönünde bir irade olduğunu düşündüğünü belirten Sawers, müzakerelerin biraz ''al-ver'' ve uzlaşma gerektirdiğini de söyledi. Sawers 4 aydır devam eden müzakerelerde iyi bir ilerleme sağlandığına inandığını kaydederek, ''Yeni yılda bunun devam etmesini ve yoğunlaşmasını istiyoruz'' ifadesini kullandı.

Sawers, Rum bir gazetecinin müzakereler için belli bir süre bitimi öngörüp öngörmediklerini sorması üzerine, şunları söyledi: ''Süre vermek bizim işimiz değil, ama bu tür süreçlerde ivmenin korunması önemlidir.''

2009 yılında adada seçimin öngörülmediğini anımsatan Sawers, bunun da müzakerelerin ileriye götürülmesi açısından bir fırsat dönemi sunduğunu bildirdi.

RUM TEMSİLCİ

Kıbrıs Rum yönetiminin Ağustos ayında yeni BM temsilcisi olarak göreve başlayan Minas Hadjimichael ise Sawers'ın ardından yaptığı açıklamada kararın Konsey'de kabul edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Adada Türk askeri kuvvetlerinin bulunması nedeniyle UNFICYP'nın adadaki varlığını ''vazgeçilmez'' gördüklerini anlatan Hadjimichael, Konseyin kararını ''dengeli'' bulduklarını ve çözümün temelinin tarafların siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon olduğunu bir kez daha açıkça teyit etmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Hadjimichael Kıbrıs Rum idaresinin adadaki müzakere sürecine tam olarak iştirak ettiğini ve süreci ileri götürmek için ''BM ile her zamanki gibi işbirliği yaptığını'' sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*