BM Nüfus Fonu'ndan kısa film yarışması

BM Nüfus Fonu'ndan kısa film yarışması.12810
  • Giriş : 20.03.2008 / 10:36:00

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilciliğinin "Bir Gençlik Hikayesi" kampanyası, gençlerin cinsel sağlık konusunda eğitim ihtiyacını dile getirebilmesi için kısa film yarışması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UNFPA ile MTV Türkiye'nin, Habitat için Gençlik Derneği, Levi's, World Card ve Dijital Film Akademisinin desteğiyle düzenlediği yarışmada, gençler cinsel sağlık eğitim haklarını, çekecekleri 5 dakikalık filmlerle savunacak.

UNFPA Türkiye Temsilciliğinden yapılan açıklamada, "yapılan araştırmalara göre üniversite öğrencilerinin yarısının, bir kere korunmasız cinsel ilişkiye girmekle gebeliğin oluşabileceğinin farkında olmadığı" belirtilerek, "Türkiye'nin coğrafi olarak HIV/AIDS hastalığının dünyada en hızlı yayıldığı bölgede bulunduğu ve üniversite öğrencilerinin yüzde 98'inin, özellikle gençler için cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi ve hizmetleri sağlanmasının şart olduğunu belirttiği" vurgulandı.

Gençlerin mutlu ve üretken birer birey olmalarının yolunun önce kendilerini tanımalarından ve onların kendileriyle barışık olmalarından geçtiği belirtilen açıklamada, uluslararası araştırma ve deneyimlere göre gençlerin, cinsel sağlık konusunda ne kadar çok bilgili olurlarsa o kadar güvenli, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdüklerine işaret edildi.

Açıklamada, içinde 15-26 yaş grubu gençlerin de yer alacağı ekiplerin kısa film yarışmasına katılabileceği ve en fazla 5 dakikalık filmleriyle jürinin karşısına çıkabileceği belirtilerek, yarışmaya son başvuru tarihinin 1 Mayıs 2008 olduğu kaydedildi.

Kısa film yarışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi için, internette www.birgenclikhikayesi.com, www.mtv.com.tr, www.youthforhab.com.tr, www.levis.com.tr, www.worldcard.com.tr ve www.dfa.com.tr siteleri ile UNFPA program asistanı Fatma Hacıoğlu'na 0312.454 11 80" numaralı telefon ve "fatma.hacioglu@un.org.tr" e-posta adresinden başvurulabileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious